Türkiye'nin en iyi haber sitesi

12 Eylül davası mütalaaya kaldı

Giriş Tarihi: 22.6.2013

Evren ve Şahinkaya'nın yargılandığı 12 Eylül davasında karar aşamasına gelindi. Mütalaa hazırlanması için dosyanın savcılığa verilmesi kararlaştırılırken, duruşma 27 Eylül'e ertelendi

12 Eylül askeri darbesine ilişkin dönemin Genelkurmay Başkanı, 7'nci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Org. Ali Tahsin Şahinkaya'nın yargılanmasında karar aşamasına gelindi. 1979 tarihli Yurt-Kor Darbe Planı'nın ortaya çıkması üzerine dün beklenen mütalaa verilemedi. Mahkeme dava dosyasının mütalaa hazırlaması için duruşma savcısı Şükrü Cüneyt Hamdovalı'ya verilmesini kararlaştırdı. Mütalaanın hazırlanması durumunda sanıklar Evren ve Şahinkaya telekonferans yöntemiyle hazır bulundurulacak. Ankara 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 12 Eylül davasına taraf avukatları ve müdahiller katıldı. Dava görülürken adliye bahçesinde toplanan 12 Eylül mağdurları, yakınları ve çeşitli sivil toplum kuruluşları ellerinde pankartlarla protesto ettiler.

OLAYLAR DARBENİN ZEMİNİ

Yurt-kor belgesinde iç ve dış düşmanların tespitinin yapıldığını belirterek söz alan avukat Aydın Erdoğan, "Belgelerin darbeye hazırlık kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Onların halefleri tarafından gizlenerek mahkemeye gönderilmemiştir. Bu belgenin içindeki tariflerle yürütülen eylemler sonraki darbe sürecine giden ve gerçekleştirilen suçun ipuçlarını gösteriyor" dedi. "Planlarla darbeye zemin hazırlamışlar" diyen avukat Kazım Genç, "Yurt- Kor Planı'nın içeriğinde 'cumhuriyet vatandaşların koruması altında değil sadece TSK'nın korumasındadır' denilmektedir. Bu bire bir 'Yurdu koruma' planıdır. Neden devlet sırrı olduğu konusunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Bu planla görülüyor ki birçok olay darbenin alt zeminini oluşturmuş" dedi. Mahkeme heyeti, Genelkurmay tarafından gönderilen Bayrak Harekât Direktifi belgeleri arasında olmadığı tespit edilen Ek-İ Sivil İşler Koordinasyon Grubu başlıklı belge ile MGK Genel Sekreterlik Personeli başlıklı belgelerin de gönderilmesini istedi. Dosyanın, mütalaa için savcı Hamdovalı'ya verilmesini kararlaştırdı. Savcının mütalaasını hazırlaması durumunda. Evren ve Şahinkaya'nın bulundukları bölgelerden hakim huzurunda telekonferans sistemi ile salona bağlanmaları kararlaştırılarak dava 27 Eylül'e ertelendi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
12 Eylül davası mütalaaya kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN