Dışişleri Bakanlığı'nda kritik görüşme

Giriş Tarihi: 22.6.2013 15:37 Güncelleme Tarihi: 22.6.2013 17:14

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pöhl, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun talimatı üzerine bakanlığa geldi. Bugün saat 15.00’te Dışişleri Bakanlığı binasına gelen ve 1,5 saat kalan Büyükelçi Pöhl'le yapılan görüşme sona erdi. Görüşmenin detaylarıyla ilglili henzü bir açıklama yapılmadı.

Alman Büyükelçi Pöhl, dün Ankara dışında olduğu için bakanlığa gidememişti. Dün gece geç saatlerde Ankara'ya dönen Büyükelçi Pöhl'e bugün saat 15.00'a randevu verildi. Saat 15.00'te Dışişleri Bakanlığı binasına gelen ve 1,5 saat kalan Büyükelçi PöhPöhl'ün Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüştüğü tahmin ediliyor.

Ankara, Almanya'nın son dönemdeki Türkiye'ye yönelik üslubundan duyulan rahatsızlığı iletti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in açıklamalarına Türk bakanlardan yanıt gelince, Almanya Türk büyükelçiyi Dışişleri Bakanlığına çağırarak izahat istedi. Ardından Türkiye'nin misillemesi geldi.

MERKEL'E SARKOZY'İ HATIRLATTI

Gerilim, Gezi olaylarına ilişkin Almanya Başbakanı Angela Merkel'in açıklamalarıyla başladı. Merkel Gezi Parkı eylemleri nedeniyle Türk polisinin göstericilere karşı tutumunu eleştirmişti. Merkel'in "dehşet verici, ürkütücü" sözleri Türk Dışişleri Bakanlığı'nda rahatsızlık yaratmış, "AB Türkiye'deki gösterilere açıklama yaparken AB ülkelerindeki gösterilere açıklama yapmıyor bu çifte standart" yorumlarına neden olmuştu.

Merkel'in sözlerine ilk yanıt AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'tan geldi. Bağış, Merkel'i eleştirdiği konuşmasında Eylül ayında Almanya'da seçimlerin olduğuna dikkat çekerek "Sayın Merkel kendi seçimlerine yönelik iç siyasi malzemesi arıyorsa bu malzeme Türkiye olmamalıdır. Bu malzemeye kullanmaya kalkan Sarkozy'nin başına ne geldiğini Sayın Merkel de yakından takip eder, bir kez daha gözden geçirirse Türkiye ile uğraşanların sonunun pek hayırlı olmadığını kendisi görür" dedi.

RAHATSIZLIK İLETİLECEK
Bu açıklama Almanya'yı kızdırırken, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, izahat vermesi için Almanya Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Bakanlık Sözcüsü Andreas Peschke, büyükelçinin bakanlığa çağrılmasına gerekçe olarak son günlerde Türk hükümetinden gelen açıklamaları göstererek, son 24 saat içinde yapılan açıklamalardan duyulan rahatsızlığın iletileceğini belirtti.

TÜRKİYE'DEN MİSİLLEME
Türk elçinin çağrılması üzerine Türkiye'den misilleme gecikmedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu "Müsteşarımıza talimat verdim. Müsteşarımız da Alman Büyükelçi ile bu konuları, Türkiye'yi rahatsız eden bazı açıklamalarla ilgili konuları paylaşacak" dedi.

"BİZ DE ALMANYA'DAN RAHATSIZIZ"
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, konuya ilişkin açıklamayı Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü 28. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere geldiği Ukrayna'nın Odessa kentinde yaptı. Karslıoğlu ile telefonda görüştüğünü belirtti, " Bazı görüşler kendisine ifade edilmiştir. Büyükelçimiz de perspektifimizi yansıtacak şekilde cevaplar verdi" dedi. "Ayrıca biz de Almanya'da söz konusu olan bazı açıklamalardan büyük rahatsızlık duyuyoruz" diyen Davutoğlu, rahatsız oldukları açıklamalar arasında Büyükelçi Pohl'ün konuşmaları da olduğunu vurguladı.

"ALINMASINLAR, SAMİMİYİZ"
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ise krizin büyümesi üzerine yaptığı açıklamada "Son günlerde Alman dostlarımızın bazı açıklamalarımızdan alındıklarını, farklı anlamlar çıkardıklarını üzülerek müşahede ediyoruz. Doğrusu açıklamalarımız her zaman samimiyet çerçevesinde olmuş, tamamen Türkiye ile Almanya arasındaki sarsılmaz işbirliğini AB sürecine kanalize etme beklentimizi yansıtmıştır" ifadelerini kullandı. Bağış, Almanya'nın müzakerelerde fasıl açılmasını engellemeye yönelik tavırlarının hayal kırıklığı yarattığını da belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri Bakanlığı'nda kritik görüşme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN