Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman elçiyle 1 saat 15 dakika

Giriş Tarihi: 23.6.2013
Alman Hükümeti'nin önceki gün Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nu Dışişleri Bakanlığı'na çağırması üzerine, Türkiye de dün Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl'u Dışişleri Bakanlığına çağırdı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun talimatı üzerine çağrılan Pohl Dışişleri Bakanlığı'na gelerek Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüştü. 1 saat 15 dakika süren görüşmede Pohl'e, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Gezi olayları konusundaki açıklamalarından duyulan rahatsızlık iletildi. Aynı zamanda Merkel'in Gezi olaylarını bahane ederek Türkiye ile AB arasında üç yıl aradan sonra yeni bir müzakere başlığının açılmasını engelleyici tavır takınması da gündeme geldi. Pohl, önceki gün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı, ancak Erzurum'da bulunduğu için Dışişleri kendisine dün için randevu verdi. Önceki gün Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu da, Almanya Başbakanı Merkel'in Gezi olaylarına ilişkin açıklamalarına yanıt veren AB Bakanı Egemen Bağış'ın sözleri üzerine Almanya Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmış ve izahat istenmişti.

BAĞIŞ'IN YORUMU

Bağış, dün de Almanya ile yaşanan krizin sorulması üzerine "Diyalogla, istişareyle birçok sorunu aşarız. Bunları kriz olarak değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. Ben Ahde vefa ilkesini hatırlatmakla yükümlüyüm. Çünkü Türkiye'nin başmüzakerecisiyiz. Kimse benden AB'nin Türkiye'den sorumlu bakanıymışım gibi davranmamı beklemesin" dedi.

DOHA'DA ORTAKLIK RUHU
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westervelle, Katar'ın başkenti Doha'da bir araya geldi. Görüşmenin "dostluk ve ortaklık ruhu" içinde geçtiği belirtildi. Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Suriye toplantısı sürerken Westerwelle, Davutoğlu ile ortaklık ve dostluk ruhu içinde yoğun biçimde görüş alışverişi yaşanan uzun bir toplantı yaptı. Almanya Dışişleri Bakanlığı toplantının yapıcı ve dostça bir atmosferde gerçekleştiğini belirterek, gündemdeki konular, Türkiye-AB ilişkileri ve ikili ilişkiler konusunda ortaklık ve dostluk ruhu çerçevesinde görüş alışverişinde bulunulduğunu belirtti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman elçiyle 1 saat 15 dakika
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN