Gezi eyleminde bir polis bıçaklandı

Giriş Tarihi: 24.6.2013 16:12

Adana'da Taksim Gezi Parkı ile başlayan olayların ardından devam eden eylemler sırasında dün akşam bir polis memuru koluna aldığı bıçak darbesiyle yaralandı. Vali Hüseyin Avni Coş, olayların yalnız bir polis memuruna değil halkın huzuruna ve kamu düzenine yapılan saldırı olduğunu söyledi.

Atatürk Caddesi Atatürk Parkı'nda toplanan yaklaşık 200 kişilik bir grup "hükümet istifa" sloganları atıp AK Parti il binasına doğru yürümek istedi. Bu sırada gruptakilerden bazıları polise taşlarla saldırdı. Polis, ikaz ettiği halde geri dönmeyen gruba tazyikli suyla müdahale etti. Ardından kovalamaca sonucu çevik kuvvet ekipleri 28 kişiyi yakaladı.

Aynı gün çantalarında molotof bombası ile sapan ve bilyeler bulunan 12 kişi de yakalandı. Emniyet'e götürülen 40 kişiden 2'si için gözaltı kararı verildi. Bu arada, cuma günü Emniyet Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince Gezi olaylarıyla ilgili gözaltına alınan 4 kişiden 1'i tutuklandı. Olaylarla ilgili bugün adli mercilere sevk edilen 11 kişinin sorgusu ise sürüyor.

Yaralanan Terörle Mücadele Şubesi'nde görevli komiser yardımcısı Uğur Çakır'ı, Vali Hüseyin Avni Coş, tedavi gördüğü Çukurova Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'nde Emniyet Müdürü Ahmet zeki Gürkan ile birlikte ziyaret edip geçmiş olsun dileğinde bulundu. Vali Coş, İl Sağlık Müdürü Ahmet Özer'den Çakır'ın sağlık durumu hakkında bilgi aldıktan sonra eylemcilerin güvenlik güçlerinin uyarılarını dikkate almaması üzerine müdahalede bulunduğunu söyledi. Vali Coş, "Müdahalede yasal görevini yerine getiren Uğur kardeşimiz, bir gösterici tarafından bıçaklanmıştır. Polisimiz, kamu düzenini korumak için canı ve kanı pahasına görev yapmaktadır. Ve bu olay komiser yardımcısı Uğur Çakır'a karşı değil, Adana halkının huzuruna, kamu düzenine karşı işlenmiş bir suçtur." dedi.

Komiser Yardımcısı Uğur Çakır ise eylemci gruba müdahale ederken, grup içerisinde yer alan bir kişiyi gözaltına almaya çalıştığını ancak bazılarının saldırdıklarını söyledi. Çakır, "O esnada nasıl olduğunu anlamadım ama darbe aldım. Yaralandığımı sonradan fark ettim." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi eyleminde bir polis bıçaklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN