Obama ile Erdoğan'ın sürpriz telefon zirvesi

ABD Başkanı Obama dün Başbakan Erdoğan'ı telefonla aradı. Bir saat süren görüşmede ağırlıklı olarak Suriye ele alındı. Erdoğan Gezi olayları ile ilgili de bilgi verdi

Giriş Tarihi: 25.6.2013

Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısı sırasında sürpriz bir telefon görüşmesi gerçekleşti. ABD Başkanı Barack Obama saat 17.00 sıralarında, Başbakan Erdoğan'ı telefonla aradı. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Başbakanlık'tan yapılan açıklamada iki liderin ağırlıklı olarak Suriye'yi görüştüğü ve Cenevre toplantısının ele aldığı bildirildi. Açıklamada özetle şöyle denildi: "İki lider, Esed rejimin kendi halkına karşı kimyasal silah kullandığına işaretle, siyasi çözüm için Türkiye ve ABD'nin birlikte çalışmaya, Suriye Koalisyonunu ve Yüksek Askeri Konseyini desteklemeye devam edeceklerini belirtmişler; terörizmle mücadele konusunda da ortak çalışma ve koordinasyonun süreceğini ifade etmişlerdir."

GEZİ PARKI

Görüşmede özellikle Gezi Parkı olayları sonrası ABD makamlarından yapılan ve rahatsızlık uyandıran açıklamaların da ele alındığı öğrenildi. Başbakan Erdoğan'ın, olaylar hakkında Obama'ya bilgi verdiği belirtilen açıklamada "İki lider, görüşme sırasında, basın ve ifade özgürlüğünün yanı sıra, şiddet içermeyen toplantı ve gösteri özgürlüğünün de her iki ülkenin ortak değerleri arasında olduğunu vurgulamışlardır" denildi.

'OLUMLU KARAR BEKLİYORUZ'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Avrupa Birliği müzakereleri kapsamında 22'nci faslın açılması ile ilgili olumlu karar beklediklerini ifade etti. Arınç Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Arınç bir soru üzerine Ankara'da Ethem Sarısülük'ün ölümüne sebebiyet veren polisin tutuksuz yargılanması kararında mahkemenin "meşru müdafaa" yönünde bir kanati oluşmuş olabileceğini ifade ederken, "Polis aklanmış değil, yargı süreci devam ediyor" dedi. Demokratikleşme ile ilgili yasal düzenlemelere ilişkin çalışmaların da tamamlandığını dile getiren Arınç, dövizli askerlikle ilgili bir hafta 10 gün içinde bedelin düşürüldüğü konusunda müjde verileceğini de bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama ile Erdoğan'ın sürpriz telefon zirvesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN