Bakan Yazıcı'dan adaylık için açıklama

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Meclis Başkanlığı'na aday olup olmayacağının sorulması üzerine, "Benim görevim belli, Gümrük ve Ticaret Bakanıyım. O dışarıdan yakıştırılan değerlendirme" dedi.

Giriş Tarihi: 26.6.2013 23:00
Yazıcı, Bakanlık yeni binasında İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve Yönetim Kurulu Üyelerini kabul etti. İstanbul'a ve Türk kültürüne hizmet etmenin gururunu yaşadıklarını kaydeden Yazıcı, önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirtti. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı çalışmaları hakkında bilgi veren Yazıcı, 2 bin 484 proje başvurusu yapıldığını ve bunların toplam tutarının 3 milyar 400 milyon lirayı bulduğunu kaydetti.

Yazıcı, yapılan değerlendirmeler sonucunda 586 projenin kabul edildiğini ve bunların hayata geçirilmesi için 335 milyon 700 bin lira bütçe sağlandığını söyledi. Ajansın, harcama bütçesinde artan kısmı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Özel İdare'ye tahsis ettiğini ifade eden Yazıcı, "Bu kadar harcamayla alakalı sürdürülen titiz çalışmalar sonucunda herhangi suistimal olmaması da takdire şayandır. Bunun için de hepinize teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Avdagiç de Ajansın faaliyetleri hakkında bilgi verdi, desteklerinden dolayı Bakan Yazıcı'ya teşekkür etti. Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yazıcı, "Meclis Başkanlığı için isminiz geçiyor. Bu gündeminizde var mı?" sorusuna, "Bu tür şeyler gündeme alınacak şeyler değil. Onu belki bize layık görmüşler, teşekkür ediyorum ama benim görevim belli. Bakanlar Kurulu üyesiyim, Gümrük ve Ticaret Bakanıyım. O dışardan yakıştırılan değerlendirmeler" yanıtını verdi.

Gezi Parkı odaklı olaylara ilişkin bir soru üzerine de Yazıcı, "Yani birisi diyor ya Gezi Parkı bahane, cidden bahane. Biz yeşille özdeş bir anlayışa sahibiz. Yeşil bizim kültürümüzün en canlı rengidir. Dolayısıyla bizi yeşili yok etmekle, ağacı yok etmekle itham etmek bühtandır diye düşünüyorum. Gezi bahane, amaç başka... " diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Yazıcı'dan adaylık için açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN