Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Takipsizlik kararıyla demokrasi dersi

Giriş Tarihi: 26.6.2013
TKP/ML'nin kurucusu İbrahim Kaypakkaya'nın 40'ıncı ölüm yıldönümünde Çorum'un Sungurlu ilçesine bağlı Karakaya köyünde anma etkinliği düzenlendi. Samsun Terörle Mücadele Kanunu ile Yetkili Savcılığı, etkinliğe katılan Kaypakkaya'nın annesinin de aralarında bulunduğu yaşları 17-77 arasında değişen 254 kişi hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma sonunda takipsizlik kararı veren savcılık adeta demokrasi dersi verdi ve kararın gerekçelerini şöyle sıraladı:
ÖZGÜRLÜK GELİŞTİRİR: İfade özgürlüğü, demokratik toplumun en önemli temellerinden birisi olup, toplumsal ilerlemenin ve her bireyin gelişiminin başlıca koşullarından birini teşkil etmektedir... Çoğulculuk, hoşgörü ve açık düşünce olmaksızın demokratik bir toplum olamaz.
DEMOKRASİ ÖZGÜRLÜKLE OLUR: Demokrasinin başarısı, ifade özgürlüğünün güvence altında olmasına bağlıdır... AİHM, şiddet kullanımını özendirmeyen, silahlı direnişe çağrı yapmayan ve isyana teşvik etmeyen ifadeleri düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirir.
BASMAKALIP SLOGANLAR: Atılan sloganlar basmakalıp olup açık ve yakın bir tehlike içermedikleri, söylemler bir kısım insanlar için rahatsız edici olsa da AİHM kararlarında belirtildiği gibi, rahatsız edici bir kısım söylemlere tahammül etmek demokratik bir toplum ve çoğulculuğun olmazsa olmaz koşuludur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Takipsizlik kararıyla demokrasi dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN