Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Gezizede'lere terör tazminatı

Giriş Tarihi: 27.6.2013

Esnafın zararını üstlenen hükümet, çevre hassasiyeti ile olaylara katılan ancak arbede sırasında zarar gören eylemcilerin mağduriyetleri için de terör tazminatı ödeyecek

Hükümet Gezi olayları kapsamında sürpriz bir adım atmaya hazırlanıyor. İlk günden beri "samimi eylemci" olarak tanımlanan, eylemlere sadece demokratik hakkı için katılan ve polisle çatışmayan ancak fiziki olarak polis şiddetinden zarar gören eylemcilere tazminat hakkı geliyor. Yaklaşık bir aydır Türkiye'nin bir numaralı gündem maddesi olan Gezi Parkı olaylarını masaya yatıran hükümet, samimi eylemciler ile olayların arkasındaki provokatörler ve örgütlerle ayrım yapılması ve buna göre adım atılması kararını benimsemişti. Bu karar Erdoğan'ın konuşmalarına da yansırken, Erdoğan "Çevre hassasiyetiyle samimi bir şekilde orada olan gençleri ayrı tutuyorum" ifadelerini kullanmıştı.

GÖZLERİNİ KAYBEDENLER

Hükümet, çevre hassasiyeti ile eylemlere katılan ancak eylemler sırasında zarar gören eylemcilerin mağduriyetlerini gidermeye hazırlanıyor. Demokratik hakkını kullanarak eylem yapan, örgütlerle bağı olmayan ve polis ile çatışmayan ancak olaylar sırasında zarar gören, yaralanan eylemcilere tazminat ödenecek. Olaylar esnasında yüzün üzerinde eylemci yaralanırken, 11 eylemci polisin gaz fişekleri nedeniyle gözünü kaybetmişti. Bu kişilerin hepsi tazminat alma hakkına sahip olacak. Adalet Bakanlığı'nın yaptığı çalışmaya göre, "masum eylemci" olduğu belirlenen kişilerin "terör mağduru" kapsamına alınması ve mağduriyetlerine göre tazminat ödenmesi kararının verilmesi bekleniyor. Ayrıca "Devletin kusursuz sorumluluğu" kapsamında da benzer olaylarda tazminat ödendiği ve Gezi olaylarındaki yaralanma ve mağduriyetlere örnek teşkil ettiği kaydedildi.

ESNA FA DA TAZ MİNAT

Gezi olaylarında esnasında dükkanları tahrip edilen ve büyük zarara uğraya esnafa da müjde geliyor. Zarar gören esnaf da devlet yardımı ve tazminat kapsamına alınacak. İlk Bakanlar Kurulu'nda görüşülmesi beklenen esnafın mağduriyetlerinin giderilmesi için atılacak adımlar kapsamında daha önce konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Esnafımızın taleplerini şüphesiz hükümetimiz görüşecek ve karara bağlayacaktır. Bu konuda zarar gören esnaf için neler yapılacağı hususu bugün de görüşüldü, zannediyorum kendilerine müjdeyi en kısa zamanda vereceğiz" diye konuşmuştu. Esnafa zararına göre destek, uzun vadeli kredi ve tazminat seçenekleri masaya yatırılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gezizede'lere terör tazminatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN