ABD Kongresi'nde 'Gezi' mesaisi

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi üyesi 5 milletvekili, ABD ve Türk uzmanlardan Gezi Parkı protestolarını dinledi

Giriş Tarihi: 28.6.2013
ABD Kongresi'nde, Türkiye'de yaklaşık 3 hafta süren Gezi Parkı protestolarının değerlendirildiği özel bir oturum düzenlendi. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi tarafından gerçekleştirilen oturumda ABD'li 5 milletvekili, 5 Türk ve ABD'li uzmanı dinledi. "Yol Ayrımındaki Türkiye: Gezi Parkı Protestoları Bölgedeki Demokrasi İçin Ne Anlama Geliyor?" başlıklı program kapsamında ABD'li milletvekilleri Avrupa ve Avrasya Alt Komisyon Başkanı Cumhuriyetçi Parti Üyesi Milletvekili Dana Rohrabacher'in talebiyle bir araya geldi. Rohrabacher konuşmasında oturumun Türkiye'yi hırpalama amaçlı olmadığını, aksine Türkiye'nin içte ve dışta yaşadığı zorlukların ve bunların ABD menfaatlerine olabilecek etkisinin konuşulacağını vurguladı. Oturumda Washington Enstitüsü Türkiye Araştırmaları Direktörü Soner Çağaptay, eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, gazeteci Kadri Gürsel ile Siyaset ve Toplum Araştırmaları Merkezi'nin (SETA) Washington Araştırma Direktörü Kadir Üstün ABD'li mittelvekillerine Gezi olaylarına ilişkin değerlendirmelerini aktardı.

'TALEPLER KARŞILANIRSA DEMOKRASİ GÜÇLENİR'
Siyaset ve Toplum Araştırmaları Merkezi'nin (SETA) Washington Araştırma Direktörü Kadir Üstün, Gezi Parkı olaylarının Arap Baharı'ndan ziyade New York'taki 'Wall Street'i işgal et' eylemlerine benzetilebileceğini söyledi. Üstün, Türkiye'de gençlerin meşru taleplerinin gerçekleştirilmesi durumunda demokrasinin güçleneceğini vurguladı. Washington Enstitüsü Türkiye Araştırmaları Direktörü Soner Çağaptay, protestoların Arap Baharı'na benzetilmesine katılmadığını belirterek olayların Türkiye'nin gelişmişliğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Kongresi'nde 'Gezi' mesaisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN