Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet erkanı uğurladı

İslam alimlerinden Seyda Mehmet Emin Er, 104 yaşında Ankara'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Er'in Hacı Bayram Camisi'nde kılınan cenaze namazına Cemil Çiçek, Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ katıldı.

Giriş Tarihi: 28.6.2013 17:36 Güncelleme Tarihi: 28.6.2013 17:38
Ankara'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden İslam alimlerinden Seyda Mehmet Emin Er için Hacı Bayram Camisi'nde cenaze namazı kılındı. Mehmet Emin Er'in cenazesi Cuma namazı öncesinde ailesi ve talebeleri tarafından Hacı Bayram Camisi'ne getirildi. Aile adına Er'in oğulları Mehmet Er, Halil İbrahim Er ve torunu AK Parti MKYK üyesi Abdulhamit Gül taziyeleri kabul etti. Cuma namazını mütakip cenaze namazını Mehmet Emin Er'in öğrencisi de olan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kıldırdı.

Görmez, namazın ardından "ilimle yükselmiş, yücelmiş 100 yıllık ulu bir ilim çınarının" hayatını kaybettiğini belirterek, "Bugün dünyamız büyük bir insanı, büyük bir alimi, zahidi, büyük salih bir insanı kaybetti. Bugün İslam alemi ulu bir ilim çınarını, yüzlerce talebe yetiştirmiş, eser vermiş çok saygıdeğer hocaefendisini kaybetmiştir. Aslında onun kazandığını, bizim kaybettiğimizi biliyoruz" diye konuştu.

Mehmet Emin Er'in hem baba dostu hem de 11 yaşından itibaren hocası olduğunu anlatan Görmez, cemaatten Er için helallik istedikten sonra, "Cenab-ı Hak, bu milleti, bütün alemi ve İslamı, alimsiz kılmasın, evlatlarımızdan nice salih ve alim insanlar lütfetsin" dedi.

Namazın ardından Mehmet Emin Er'in naaşı tekbirlerle cenaze arabasına taşındı. Mehmet Emin Er, ikindi namazının ardından Gaziantep Mehmet Nuri Paşa Camisi haziresine defnedilecek.

Er'in cenaze namazına TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bazı eski ve yeni milletvekilleri de katıldı.

MEHMET EMİN ER'İN ÖZGEÇMİŞİ

Mehmet Emin Er, Diyarbakır'ın Külüyan Köyü'nde doğdu. Gaziantep, Adana, İstanbul ve Bursa'da dönemin İslam alimlerinden dersler alan Er, tahsil için Suriye'ye de gitti.

İslami eğitimde takip edilen usül gereği Sarf ilmiyle öğrenimine başlayan Er, nahv, mantık, vad, isti'are, edebü'l-bahs ve'l-münazara, beyan, mea'ni, bedi, usülu'd-din, usulu'l-fıkıh ve kelam ilimleri tahsil etti.

İlim tahsilinden sonra hayatı boyunca ders verme, imamlık, vaizlik, tebliğ ve İslam'a davet gibi hizmetlerle meşgul oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet erkanı uğurladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN