Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'dan AB'ye ayrımcılık uyarısı

Başbakan Erdoğan, "Avrupa'da yükselmeye başlayan ırkçı ve ayrımcı akımlara karşı, tarihte yaşadığımız acı tecrübeler tekrar yaşanmadan mutlaka etkili önlemler devreye alınmalıdır" açıklaması yaptı

Giriş Tarihi: 30.6.2013
TBMM ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA) 22. Genel Kurulu dün İstanbul'da yapıldı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun katılarak birer konuşma yaptığı toplantıya Başbakan Tayyip Erdoğan da mesaj gönderdi. Avrupa'da ortaya çıkan sorunlarla mücadeleden ziyade AGİT PA'nın, önleyici tedbirler konusunda siyasi gücünü aktif şekilde devreye alması gerektiğini belirten Erdoğan, "Bu bağlamda Avrupa'da yükselmeye başlayan ırkçı ve ayrımcı akımlara karşı, tarihte yaşadığımız acı tecrübeler tekrar yaşanmadan mutlaka etkili önlemler devreye alınmalıdır" dedi. 57 ülkeden yabancı parlamenterler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yabancı misyon şeflerinin katıldığı Genel Kurul'un açılışı töreninde okunan mesajında Erdoğan, Türkiye'nin, AGİT'in de kurucu bir üyesi olarak Avrupa'da her anlamda güvenlik ve iş birliğinin tesis edilmesi, barışın egemen kılınması, öfke, nefret, ayrımcılık gibi insanlık suçlarıyla etkin şekilde mücadele edilmesi için örgütte samimi destek vermeye devam ettiğini söyledi. AGİTPA'nın rolü ve önemine değinen Erdoğan, "Hiç kuşkusuz parlamenterlerin oluşturduğu AGİTPA, bölgemizde sorunların siyasi temelli çözümü noktasında en önemli mekanizmalardan biridir" dedi. Türkiye olarak 1992 yılından bu yana AGİT PA zemininde, barış mücadelesini kararlıkla desteklediklerini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Esasen AGİT PA, Avrupa'da ortaya çıkan sorunlarla mücadeleden ziyade, önleyici tedbirler konusunda siyasi gücünü ve öngörülerini daha aktif şekilde devreye almalıdır. Avrupa'nın geleceğin ilgilendiren tüm sorunlar konusunda AGİT PA, AGİT'i de yönlendiren bir işlev sergilemektedir. Bu bağlamda özellikle nefret suçları ve ayrımcılığa karşı, parlamenterlerimiz eliyle daha etkin bir mücadele kaçınılmazdır. Avrupa'da yükselmeye başlayan ırkçı ve ayrımcı akımlara karşı, tarihte yaşadığımız acı tecrübeler tekrar yaşanmadan mutlaka etkili önlemler devreye alınmalıdır." Erdoğan, Avrupa'nın güvenliğinin, bölge ülkeleri ile çok daha kucaklayıcı ve samimi işbirliğinin, özellikle ırkçı ve ayrımcı söylemlerin terk edilmesi sayesinde, daha güçlü şekilde tesis edilebileceğini vurguladı. Erdoğan, mesajını şöyle sürdürdü: "Türkiye olarak, bölgemizin güvenliği ve işbirliği için AGİT ve AGİT PA'ya katkılarımızı sürdüreceğiz. Avrupa'nın, tüm Avrupalıların dostça ve güvenlik içinde yaşadığı bir coğrafya olabilmesi için samimi desteklerimiz devam edecek. AGİT PA 22. Genel Kurulu'na bu düşüncelerle tekrar başarılar diliyor, tüm katılımcıları ve misafirleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum."

ÇİÇEK'TEN ÖNERİ
AGİTPA'nın, bireylerin güvenliğine tehdit oluşturan ırkçılık, terörizm, yabancı düşmanlığı, hoşgörüsüzlük ve İslamofobi konularını gündeminde öncelikli olarak muhafaza etmesini gerektiğini belirten TBMM Başkanı Cemil Çiçek de konuşmasında şu vurguları yaptı: "Başta Kafkasya ve Balkanlar olmak üzere AGİT coğrafyasında seneler süren ihtilafların barışçıl yol ve yöntemlerle ve adil bir sonuca ulaşması ve çözüme kavuşması hepimiz açısından ihtiyaçtır. Sorunları zamanın insafına ve çözümüne terk edemeyiz. Ülkelerin siber tehdit karşısında kendilerini daha iyi savunabilmek için çeşitli tedbirler almaları yanında ancak samimi bir işbirliği ile başarılı olabilecekleri çok açıktır. Şiddet, nefret söylemi ve teröre başvuran gruplar, ifade ve fikir özgürlüğünü de istismar edebilmektedirler." Çiçek, "Seçilmiş temsilciler olarak bir yandan kendi ülkelerimizde konuyu hükümetlerimizin gündeminde tutmaya, diğer yandan Parlamenter Asamble'deki faaliyetlerimiz çerçevesinde AGİT'e ırkçılığa karşı teşvik edici ve yol gösterici mesajlar vermeye devam etmeliyiz" önerisinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan AB'ye ayrımcılık uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN