Hükümet ile BDP arasında çözüm süreci satrancı oynanıyor

Hükümet, PKK'lıların çıkışları planlanan orana ulaştığında insan hakları eylem planını açıklayacak

'ÖNCE ÇEKİLME SONRA PAKET'
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "PKK'lıların yüzde 15'i sınır dışına çekildi" açıklamasının arkasında, Haziran ayı sonuna kadar PKK'lıların yüzde 80'nin sınır dışına çekilmesi sözü verildiği halde bunun gerçekleşmemesi yatıyor. İkinci aşamaya geçmeyen Ankara, çıkışlar planlanan orana ulaştığında önce insan hakları eylem planı açıklayacak, daha sonra demokratik adımları içeren paket Meclis'e sunulacak.

TELSİZLE TAKİP
İstihbarat, telsiz takiplerinden ve belli bölgelerdeki PKK hareketlerinden beklenen düzeyde çıkış olmadığını saptadı. Telsiz kodlarından yapılan takiplerde, Zaho'ya geçiş yaptığı saptananların oranının yaklaşık yüzde 15-20 dolayında olduğu saptandı. Cizre'deki olaylar ve PKK'lıların çok az bölümünün çıkması üzerine hükümet demokratikleşme paketi ile ilgili zamanı uzattı. PKK'lıların çıkışları takip edilecek. Eğer hızlanma olduğu ve oranın belli bir seviyeye ulaştığı görülürse ikinci aşamaya geçilecek. İnsan Hakları Eylem Planı ve demokratikleşme paketi açıklanacak. Şu anda öngörülüne göre paket temmuz sonunu bulacak. Meclis'in paketi görüşmek için Ağustos ayında olağanüstü toplanması senaryosu da masada.

'ÇÖZÜME KADAR MEYDANLARDAYIZ'
BDP ikinci aşamaya geçildiği görüşünü savunarak demokratik çözüm hamlesi için yürüyüşlerle reste hazırlanıyor. Demokratikleşme konusunda somut adım atılması için alana inen BDP, sürecin ikinci aşamaya geçmesi için meydanları sıcak tutma kararı aldı. Bu süreçte, PKK sınır dışına çıkışta mola vermeyecek, BDP de İmralı ile müzakere, demokratik paketin yaşama geçirilmesi için "hükümet adım at" eylemlerine devam edecek. BDP'nin dün açıkladığı bir aylık eylem planına göre, Adana, Mersin Antep'ten sonra bugün de Van, Mardin, Urfa'da kitlesel yürüyüş eylemi yapılacak. BDP, ikinci aşama için taleplerini şöyle sıraladı:
Başta hastalar olmak üzere tüm tutsaklar bırakılmalı.
Karakol, baraj ve HES yapımları kesin olarak durdurulmalı.
Ekoloji tahribatı ve katliamı son bulmalı.
Askeri yığınak hali son bulsun. Asker, polis, akrep, TOMA, panzer halkın içinden kışlalara ve karakollara çekilmeli.
Anadilde eğitim başlatılsın, anadilin kullanılması önündeki tüm engeller kaldırılsın.
TMK ve antidemokratik yasalar kaldırılmalı.
Koruculuk kaldırılmalı.
Seçim barajı düşürülmeli.
Kadına karşı şiddete dönük gerekli tedbirler alınsın ve failler cezalandırılmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümet ile BDP arasında çözüm süreci satrancı oynanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN