Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TSK, görev listesinden 'rejim bekçiliğini' sildi

Genelkurmay Başkanlığı, değiştirilen 35'inci maddeye göre uyarladığı görev tanımını "caydırıcılık", "güvenlik ortamının şekillendirilmesi", "kriz yönetimi" ve "barışı destekleme harekâtı" olarak belirledi

Giriş Tarihi: 2.7.2013
Genelkurmay Başkanlığı, görev tanımını, değiştirilen 35'inci maddeye göre uyarladı. TSK, darbelere yasal dayanak gösterilen 35'inci maddenin değişmesine yönelik kanun tasarısının TBMM'ye gönderilmesinin ardından internet sitesinde görev tanımına yönelik bir açıklama yaptı. TSK'nın vazifesinin Anayasa, Milli Güvenlik Siyaset Belgesi ve Milli Askeri Stratejisi'nde tanımlandığı vurgulandı. "Türkiye Cumhuriyeti'ni korumak ve kollamak" ifadesinin yer almadığı açıklamada TSK'nın görev tanımı şöyle açıklandı:

ÇEKİLME SÜRECİ VURGUSU
"Türk Silahlı Kuvvetleri, caydırıcılık, güvenlik-harekat ortamının şekillendirilmesi, kriz yönetimi, sınırlı güç kullanımı ve konvansiyonel harp görevlerine ilave olarak, Barışı Destekleme Harekâtı ile 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu çerçevesinde talep edildiğinde Doğal Afet Yardım Harekâtı ve İç Güvenlik Harekâtına da destek sağlamaktadır." Açıklamada ilginç bir detay daha ortaya çıktı. Çekilme sürecinde askerin nasıl bir tavır alacağına yönelik hazırlanan yasal düzenlemelere yönelik ilk kez net bir açıklama yapıldı. Genelkurmay Başkanlığı, "Valilerin Askeri Birliklerden Yardım İstemesine İlişkin Esaslar protokolünün 18 Nisan 2013 yürürlüğe girdiğini bildirdi. Çözüm sürecinin başladığı bir dönemde belirlenen yeni protokol kapsamında toplumsal olayların yanı sıra terör olaylarına yönelik müdahale çağrısının da vali tarafından yapıldığı vurgulandı. Açıklamada, yürürlüğe giren protokol ile bir veya birden fazla ilde çıkan veya çıkabilecek ya da bir ilde çıkarak komşu illere sirayet eden veya etmesi muhtemel her türlü toplumsal olay ile terör olaylarında il valilerinin askeri birlik komutanlarından yardım talep etmesi üzerine, askeri birlik komutanlıklarından kuvvet tahsis edilmesi durumunda iller ve kuvvetler arasında işbirliği, koordinasyon, kuvvet kaydırılması ile emir komuta ilişkilerini kapsadığı ifade edildi. Genelkurmay, dün Anıtkabir'e engelli asansörü yapıldığını da açıkladı. Engelli ziyaretçilerin tören meydanına çıkışı için Anıtkabir Komutanlığı Aslanlı Yol'un sonunda Mehmetçik Kulesi arkasındaki otoparka, bir adet engelli asansörü inşa edildi. Genelkurmay'ın açıklamasına göre, 2013 Haziran ayında Anıtkabir'i 268 bin 229 kişi ziyaret etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TSK, görev listesinden 'rejim bekçiliğini' sildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN