Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cemil Çiçek ikinci kez TBMM Başkanı

AK Parti adayı Cemil Çicek Genel Kurul'da yapılan seçimde üçüncü turda yeniden TBMM Başkanlığı'na seçildi. Çiçek son turda 299 oy aldı

Giriş Tarihi: 3.7.2013
Meclis yeni başkanını seçti ve Cemil Çiçek'le 'devam' dedi. Seçiminin her turunda Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli hazır bulundu. Seçimde AK Parti'den Cemil Çiçek CHP'den Osman Taney Korutürk ile MHP'den Faruk Bal yarıştı. Oylamaya geçilmeden önce milletvekilleri sıralarında oturan Cemil Çiçek rakiplerini tebrik ederek başarılar dilerken liderlerle de tokalaşarak bir süre sohbet etti. Çiçek'i tebrik edenler arasında CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal da vardı. Başbakan Erdoğan ilk turda oyunu sıra beklemeden kullandı ve Genel Kurul'dan ayrılarak, çalışma ofisine geçti. Erdoğan ikinci ve üçüncü turda da oylama sırasında Genel Kurul salonuna girdi. Oyunu kullandıktan sonra milletvekilleriyle sohbet eden Erdoğan, üçüncü turda ise AK Parti grup sıralarında, Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş ve Ahmet Aydın'la oturdu. İlk turda kullanılan 482 oyun 292'sini Çiçek alırken Korutürk'e 108, Bal'a 51 oy çıktı. 21 oy boş kullanılırken, 10 oy da geçersiz sayıldı. İkinci turda ise 483 milletvekili oy kullanırken Çiçek'e 294, Korutürk'e 110 ve Bal'a da 47 oy çıktı. Oyların 24'ü boş ve 9'i geçersiz sayıldı.

ÜÇÜNCÜ TURDA SEÇİLDİ
Üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 sayısının arandığı üçüncü turda Çiçek geçerli oy kullanan 477 milletvekilinin 299'unun oyunu alarak yeniden Meclis Başkanı seçildi. CHP'li Korutürk üçüncü turda 109, MHP'li Bal da 47 oy aldı. 15 oy boş çıkarken 7 oy da geçersiz sayıldı. Oylamaya AK Parti'den 15 milletvekilinin mazeret bildirerek katılmadığı kaydedildi. Çiçek konuşmasında yeni bir anayasanın millete taahhütleri olduğunu belirterek "Bu sorumluluk omzumuzda durmaya devam etmektedir" dedi. Kılıçdaroğlu, sonucu "Kendi grubundan fire olmasaydı daha iyi olacaktı" diye değerlendirirken, Bahçeli, "Allah hayırlı uğurlu etsin" demekle yetindi.

Meclis'i kadınlar yönetecek
TBMM Başkanlık Divanı da belli oldu. Başkanlık Divanı'nda bu dönem üç kadın ve bir erkek vekil görev yapacak. Başkanlık Divanı'nda, başkanvekilleri AK Parti İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, AK Parti Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu, MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener oldu. Kâtip üyeliklere Rıza Yalçınkaya (CHP), Fehmi Küpçü (AK Parti), Bayram Özçelik (AK Parti), İsmail Kaşdemir (AK Parti), Mine Lök Beyaz (AK Parti), Muharrem Işık (CHP), Bilal Macit (AK Parti) Dilek Yüksel (AK Parti) seçildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemil Çiçek ikinci kez TBMM Başkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN