Türkiye'nin en iyi haber sitesi

logosu

kankası sayesinde logosu oldu.

Giriş Tarihi: 3.7.2013 19:21

Franz Kafka dünya edebiyatında apayrı bir yere sahip. Bugün Google 'yı doodle ile logo yaptı. Simge isimlerden biri olan Franz Kafka o zamanki adıyla Çekoslovakya'da Prag kentinde doğdu. Kılık kıyafet satan bir dükkan işleten anne ve babasının ilk çocuğuydu. Kafka'dan sonra 5 çocuk daha yapan ailenin 2 erkek çocuğu daha bebek yaşta öldü.

Franz Kafka'nın sadece 3 kız kardeşi sağ kaldı ve hepsi de Kafka'dan daha uzun ömürlü oldu.

Edebiyatın mihenk taşlarından Franz Kafka, aslen avukat olacaktı, hukuk okuyordu. Fakat boş zamanlarında devamlı yazılar yazdı.

Derken 1912 yılında bir edebiyat dergisi Franz Kafka'nın ilk yazısını yayınladı.

Kafka yazdıklarında devamlı kendi iç sesini, duygularını, hislerini anlatıyor ve daha baskın bir şekilde ailesinden bahsediyordu.

Öyle ki Franz Kafka çoğu romanında babası ve onun baskıcı kimliği ile yaşadığı çatışmaları ve nasıl büyüdüğünü ara metinlerle hissettiriyordu.

Sağladığı şöhreti sadece 7 kitap yazarak edinen Franz Kafka'nın öldüğü sırada da yarım kalan 3 kitabı vardı.

Kafka kankası yakın arkaaşı Max Brod'u yanına çağırdı ve vasiyet niteliğinde bir söz etti: "Ben öldükten sonra eserlerimi yakıp yok et!"

Ancak Brod, Franz Kafka'nın bu isteğini ölümü sonrası yerine getirmedi ve aslında yazarın milyonlarca insanı etkileyen ölümsüzlüğünü sağlamış oldu.

O sayede insanlar Franz Kafka'nın eserlerine ulaştı, tamamını Almancı yazdığı kitapları sayısız dile çevrildi, yüzbinlerce kitap baskısı yapıldı.
Çağdaş bir kafaya ve ileri açık bir zihne sahipti Franz Kafka ve içinde bir asi ruh vardı. Kitaplarında karakter veya sesler genel olarak otoriteye ayaklanan, özgürlükleri savunan tiplerdi.

Bir böceğe dönüşen insanın anlatıldığı Dönüşüm Franz Kafka'nın dev eseridir.

Ayrıca Dava ve Şato adlı kitapları da çokça insanı etkisi altına almıştır.

Franz Kafka 1924 yılının 3 Haziran'ında verem yüzünden hayata veda etti.

Google bugün Franz Kafka doodle ile onu logo yaptı. Milyonlara tekrar Franz Kafka'yı hatırlatarak bir bravo daha aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Franz Kafka logosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN