Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Madımak müze olsun'

2 Temmuz 93'te kaybettikleri canları Sivas'ta karanfillerle anan Aleviler "Madımak müze olmadan Alevi açılımı olmaz" dedi. Bazı aileler binaya, 'utanç müzesi'ne dönüştürülene kadar girmeyeceklerini söyledi

Giriş Tarihi: 3.7.2013
Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te çıkan olaylarda yaşamını yitiren 37 kişi, düzenlenen programda anıldı. Olaylarda yaşamını yitirenlerin aileleri ve yakınları ile bazı milletvekilleri, sanatçılar ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin aralarında bulunduğu grup, Ethembey Parkı'ndan eski Madımak Oteli'nin bulunduğu sokağın girişine kadar yürüdü. Grup burada polis barikatıyla karşılaşırken olaylarda yaşamını yitirenlerin aileleri ile milletvekilleri ve anma programı tertip komitesi üyelerinin polis barikatından Bilim Kültür Merkezi'ne geçişine izin verildi. Aileler, merkezin önüne karanfil bıraktı. Olaylarda hayatını kaybeden sanatçı Hasret Gültekin'in eşi Yeter Gültekin, eski Madımak Oteli binası "utanç müzesi"ne dönüştürülene kadar Bilim ve Kültür Merkezi'ne girmeyeceklerini söyledi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül de "Madımak müze olmadan Alevi açılımı olmaz. Alevi açılımının başlangıç noktası, Madımak'ın müze olmasıdır" diyerek, demokrasiye inanan Aleviler olarak hükümetle, devletle her zaman görüşmeye hazır olduklarını dile getirdi. Sivas'ta dün 3 ayrı anma programı düzenlendi. Ailelerin yer aldığı programın dışında Sivas Valisi Zübeyir Kemelek ve Belediye Başkanı Doğan Ürgüp de Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasında oluşturulan anı köşesine karanfil bıraktı.

CHP ve BDP'li vekiller katıldı
Sivas'ta Madımak Otel'de yaşamını yitiren 37 kişi için düzenlenen tören, olayın gerçekleştiği Madımak Otel'in önünde yapıldı. Anma programına, CHP Genel Başkan yardımcıları Nihat Matkap ve Şafak Pavey ile CHP'li, BDP'li ve bağımsız bazı milletvekilleri de katıldı. Katılımcılar, Bilim ve Kültür Merkezi'nin önüne karanfiller bıraktı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Madımak müze olsun'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN