Mursi'ye Türkiye'den büyük destek

Giriş Tarihi: 5.7.2013 19:37 Güncelleme Tarihi: 5.7.2013 19:41
Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin önceki gün askeri darbeyle görevden uzaklaştırılması, Türkiye'nin dört bir yanında düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

İSTANBUL

Fatih'te cuma namazı sonrası binlerce kişi ordu tarafından görevden uzaklaştırılan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek için yürüdü. Fatih Camii'nden Saraçhane Parkı'na kadar yürüyen kalabalık Mursi fotoğrafları taşıyıp destek sloganı attı. Açıklama yapan çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcisi Mursi'nin arkasında oldukları mesajı verdi.

Mısır ordusunun Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırması çeşitli sivil toplum kuruluşu tarafından Fatih'te protesto edildi. Cuma namazı sonrası Fatih Camii avlusunda toplanan yaklaşık bin kişi, Saraçhane Parkı'na doğru yürüyüşe geçti. Mursi fotoğrafları taşıyan grup, 'İslami hareket engellenemez', 'Katil Amerika Mısır'dan defol', 'Katil İsrail Mısır'dan defol', 'Dik dur eğilme Müslümanlar seninle' ve 'Kahrolsun İsrail' şeklinde slogan attı.

Sık sık tekbir getirerek Saraçhane Parkı'na gelen grup adına sivil toplum kuruluşu temsilcileri basın açıklaması yaptı. Ordunun Mursi'yi görevden uzaklaştırmasına tepki gösteren sivil toplum kuruluşu temsilcileri Mısır halkının yanında olduğunu dile getirdi. Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) Başkanı Rıdvan Kaya, Muhammed Mursi ve arkadaşlarının ortaya koyduğu cesur ve İslami tavır sebebiyle bir kez daha iftihar ettiklerini söyledi. Kaya, "Rabbimiz onların yardımcısı olsun!" dedi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Başkanı Bülent Yıldırım da Mısır'ın bütün meydanlarının şuanda darbeye karşı olan Mısır halkı tarafından doldurulduğunu belirtti. Yıldırım, ABD ve İsrail'in kuklası olmakla suçladığı Mısır Ordu Komutanı Sisi'nin Mursi ile pazarlık yapmak istediğini öne sürdü. ABD'nin tutumunu eleştiren Bülent Yıldırım, ABD kanunlarına göre darbe yapan herhangi bir orduya yardım yapılamayacağını belirtti. ABD'nin her yıl 1 milyar 400 milyon dolar Mısır Ordusu'na yardım ettiğini iddia eden Yıldırım, "Şimdi Mısır Ordusu'na yardımı kesecek misiniz? Yoksa ikiyüzlülüğünüze devam mı edeceksiniz?" diye konuştu.

Mısır Ordusu'na da seslenen Bülent Yıldırım, "Bugüne kadar hep darbeler yaptınız. Kime karşısınız siz? Mısır halkına mı karşısınız? İsrail'le yaptığınız bütün savaşları kaybettiniz. Adam olun da İsrail'i yenin. Halka silah tutmayın." şeklinde konuştu. Dünya medyasını da eleştiren Yıldırım, Tahrir Meydanı'nda toplanan 300 bin kişiyi gösterip de Mısır'ın diğer meydanlarındaki Mursi destekçilerini niçin göstermediklerini sordu. Yıldırım, "Zafer haklı olanlarındır" diyerek sözlerini tamamladı.

Açıklamaların ardından grup olaysız dağıldı.

TRABZON


Trabzon'da bugün İHH ve MAZLUMDER üyeleri, Mısır'da ordunun yönetime el koymasını protesto ederek Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek verdi.

İHH, MAZLUMDER, Hak-İş, Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği ve Hizmet-Sen üyelerinden oluşan bir grup, Atatürk Alanı Meydan Parkı'nda önünde toplanarak Mısır'da ordunun yönetime el koymasını protesto etti. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek için bir araya gelen yaklaşık 100 kişi, 'Mısır'da darbenin karşısında Müslüman kardeşlerimizin yanındayız' yazılı pankart açarak, 'İslami yönetime evet, Laik azgınlığa hayır', 'Zorbalığa hayır, Mursi'ye evet' 'İslam düşmanı darbecilere karşı, 'bütün ümmet tek yürek' şeklinde sloganlar atarak Mısır'da ordunun yönetimine el koymasını protesto ettiler.

Grup adına konuşan Karadeniz Uluslararası Öğrenci Derneği Genel Sekreteri Yüksel Keleş, her zaman Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yanında olacaklarını belirterek, "Daha bir yıl önce 52 oy alarak seçilen bir Cumhurbaşkanına hiçbir hukuki ve siyasi meşruiyet gözetilmeden 'sen artık bu ülkenin Cumhurbaşkanı değilsin' denilebiliyor. Uluslararası çıkar ve güç odakları size de sesleniyoruz. Bu yaptıklarınız asla unutulmayacak ve halkların vicdanında hak ettiği karşılığını bulacaktır ve bu yapılanların hesabı bir gün mutlaka sorulacaktır. Bizler Trabzonlu sivil toplum kuruluşları olarak sonuna kadar Mısır halkının ve Muhammed Mursi'nin yanında, darbecilerin ise karşısında olduğumuzu belirtmek istedik" dedi.
Basın açıklamasının ardından, grup olaysız bir şekilde dağıldı.

SAKARYA

Sakarya Dayanışma ve Kardeşlik Topluluğu (SADAKAT) üyeleri, Cuma namazı çıkışında Adapazarı Orhan Camii'nde düzenledikleri basın açıklaması ile Mısır'da askeri darbe ile Devlet Başkanlığı'ndan indirilen Muhammed Mursi'ye destek verdi.

Topluluk adına basın açıklamasını okuyan esnaf Recep Eroloğlu, Mısır'da 30 yıllık bir diktatörlüğün ardından seçimle Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi'ye karşı batı destekli gerçekleştirilen askeri darbeyi lanetlediklerini belirtti.

Eroğlu, açıklamasında, seçimle iş başına gelenlerin ancak seçimle gitmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: "Yüzde 50 oy oranı ile iktidara gelmiş bir iktidar gerekçesi ne olursa olsun meşru olmayan yollarla dahası askeri darbe ile yönetime el konulması asla kabul edilemez. Bu darbe 25 Ocak kazanımlarına da gölge düşürmüştür. Demokrasi mücadelesi ile ünlenen Tahrir Meydanı darbe coşkusu ile pisliğe batmıştır."
Ülkemizde Gezi Parkı olayları ile ortaya konan senaryo ile Mısır'daki Kıptilerin emperyalist ülkelerin desteği ile Müslüman halkın iradesini hiçe saymasının aynı oyunun bir parçası olduğunu belirten Eroğlu, şunları söyledi: "Söz konusu olan halkın çoğunluğu değil, Batı'nın uşaklığını yapıp piyon rolü ile Müslümanlara tahakküm etme vandallığıdır. Mısır'da, cunta tarafından hıristiyan bir devlet başkanının atanması yüzde 10 hıristiyan nüfusa sahip Mısır'da Hıristiyanların yüzde 90'ı Müslüman olan Mısır halkına tahakküm ettirilmesi kabul edilemez bir durumdur. Bu durum dünya Müslümanları için zillet mesabesindedir. Yapılan bu darbenin hesabı er ya da geç muhakkak sorulacaktır. Emperyalist batı ülkelerinin, İsrail'in, Arap rejimi uşaklarından Suudi Arabistan'ın finanse ederek desteklediği cuntacıları lanetleyerek kınıyoruz. Gerek ülkemizde gerek Mısır gibi Müslüman ülkelerde halkın bu tür cunta ve darbelere karşı sivil itaatsizlik ile direnmeleri çağrısında bulunuyoruz. Mursi'nin yanında olduğumuzu ve İhvan Harekatının haklı mücadelesinin yanında olduğumuzu buradan tüm dünyaya haykırıyor ve Muhammed Mursi'yi destekliyoruz."

MERSİN

Hür Dava Partisi Mersin İl Başkanlığı üyeleri, Mısır'da ilk kez seçimle Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi'ye yönelik yapılan askeri darbeyi protesto etti.

Bugün öğle saatlerinde Hastane Caddesi üzerinde bulunan Kuru Çeşme'de toplanan üyeler, sloganlar atıp, tekbir getirerek darbeye tepki gösterdi. Burada üyeler adına açıklamalarda bulunan Hür Dava Partisi Mersin İl Başkan Yardımcısı Ömer Ayan, darbenin Mısır halkının yarısından fazlasının oyunu alarak seçilmiş Muhammet Mursi'ye ve halkın iradesine karşı yapıldığını belirterek, "Emperyalistlerin ve siyonizmin hizmetinde olan askeri cuntaya karşı direneceğini açıklayan Mursi'yi ve İhvan'ı, bu izzetli duruşundan dolayı tebrik ediyoruz. Hür Dava Partisi olarak, darbeye karşı meydanları dolduran Mısır halkının yanındayız. Siyonistler ve işbirlikçileri, işgal edilen Filistin topraklarının civarını istikrarsız kılmak için her türlü şeytanlığı yapmaktadırlar. Mısır'da yapılan bu darbe, küresel siyonist ittifakın talep ve desteği ile yapılmıştır. Bu darbe sadece Mısır Cumhurbaşkanı ve halkına karşı değil, siyonizm adına bütün İslam ümmetine karşı yapılmıştır" diye konuştu.
Nerede olursa olsun askerin siyasete karışmasına ve darbe yapmasına karşı olduklarını vurgulayan Ayan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Mısır halkının bedel ödeyerek elde ettiği kazanımlarını korumak için ellerinden geleni yapacaklarını ümit etmekteyiz. Her şey bitmiş değildir. Halkın bu askeri darbeyi püskürtmesi Mübarek'i devirmesinden daha önemlidir. Mısır'daki bazı sıkıntıları bahane ederek darbeye davetiye çıkaranlar, bu darbeden kendileri de bir fayda göremeyecekler."

Basın açıklamasının ardından üyeler, olaysız bir şekilde dağıldı.

İZMİR

Askeri darbeyle devrilen Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Mursi'ye İzmir'de bazı sivil toplum kuruluşları destek eylemi düzenledi.

Konak Meydanı'ndaki Yalı Camii'nde cuma namazının ardından toplanan, Mustafazlar Cemiyeti ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyesi yaklaşık 300 kişi, Devrek Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'ye destek eylemi gerçekleştirdi.

Açıklama yapan Cemil Genç, "Mısır tarihi boşunca zulümlerden kurtulamadı. Son olarak halkın iradesine de ordu tarafından darbe yapıldı. Su menfur bir saldırıdır. Hani nerede demokrasi. Bu senaryo daha önce de başka ülkeler de görüldü. Mısır'da halkı kendi namusuna, iradesine sahip çıkmaya çağırıyor, yönetimin milletin iradesine bırakılmasını istiyoruz" dedi.

Kuran-ı Kerim'in de okunduğu eylem de 'Diren Mursi, diren Mısır', 'Mursi üzülme, İzmir seninle', 'Kahrolsun siyonizm, kahrolsun ABD', 'Zalimler için yaşasın cehennem' sloganları atıldı. Eylem, grupların dağılmasıyla olaysız sona erdi.

BİNGÖL

Hür Dava Partisi, askeri darbe ile iktidardan indirilen Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye ve Mısır halkına destek vermek amacıyla kitlesel basın açıklaması yaptı.

Dörtyol Saat Kulesi önünde düzenlenen basın açıklamasını okuyan Hür Dava Partisi Bingöl İl Başkanı Hamdullah Tasalı, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin ve darbeye karşı meydanları dolduran halkın yanında olduklarını söyledi. Darbenin Mısır Cumhurbaşkanı ve halkına karşı değil, Siyonizm adına bütün İslam ümmetine karşı yapıldığını ifade eden Tasalı, "Demokrasi götürme bahanesi ile ülkeler işgal eden ABD ve Avrupa, halkın iradesini çiğneyerek yapılan darbeden yana tavır takınmaları, İslam'a olan kinlerindendir. Nerede olursa olsun askerin siyasete karışmasına ve darbelere karşıyız. Mısır halkının bedel ödeyerek elde ettiği kazanımlarını korumak için ellerinden geleni yapacaklarını ümit etmekteyiz" dedi.

İslam coğrafyasındaki bütün hükümetlere seslendiklerini belirten Tasalı, "Darbeciler tarafından Cumhurbaşkanı olarak ilan edilen Mansur'u tanımadığınızı, Muhammed Mursi'yi meşru Cumhurbaşkanı ve tek muhatap kabul ettiğinizi ilan ediniz. İslam ümmetinin bir bütün olarak tepkisini net bir şekilde ortaya koyup; emanet sahibine teslim edilinceye kadar duyarlılığını sürdürmesi çağrısında bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından kalabalık sessizce dağıldı.

ESKİŞEHİR

Eskişehir'de, Memur-Sen ve bazı sivil toplum örgütleri Cuma namazı sonrası Reşadiye Camii önünde basın açıklaması yaparak Mısır'daki darbeye tepki gösterirken, devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşlere destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan ve Mısır ordusu tarafından yapılan darbenin Mısır halkının iradesini hedef alan apaçık bir zorbalık olduğunu belirten Memur Sen İl Temsilcisi İsmail Altınkaynak, "Halka ve iradesine yönelik saygısızlıktır. Mısır halkının geleceğine yönelik, küresel nitelikteki bildik kirli oyunların bir parçasıdır. Demokrasilerde ne çoğunluğun azınlığa, ne de azınlığın çoğunluğa tahakkümü olmaz, olamaz" dedi.
Altınkaynak, halk tarafından göreve getirilen Mısır'ın sivil yönetiminin görevine devam etmesini sağlayacak girişimlerde bulunmanın tüm insanlığın ortak görevi olduğun söyledi. Demokrasilerde seçimle gelenin seçimle gideceğini vurgulayan Altınkaynak şunları söyledi:

"Mısır'ın demokratik yollarla seçilen sivil yönetimi de Mısır'da en kısa sürede vesayeti kırmak, tüm Mısırlıları kucaklayan demokratik ve sivil anayasayı ortak bir mutabakatla hayata geçirmek ve devlet-millet buluşmasını gerçekleştirmek noktasındaki adımları en kısa sürede atılmalıdır. Mısır'da halkın iradesine ve sivil yönetime yönelik darbeyi ve darbecileri kınadığımızı ve lanetlediğimizi ifade ediyor, Mısır halkını iradesine sahip çıkmaya, demokrasiyi önceleyen ülkeleri de Mısır'ın sivil yönetimine destek vermeye çağırıyoruz."
Açıklama sonrası eyleme katılanlar Mursi'ye ve Müslüman Kardeşlere destek yönünde sloganlar attılar. Taşıdıkları dövizlerle de tepkilerini gösterdiler.

TOKAT

TOKAT'ta Memur Sen üyesi bir grup Mısır'da yaşanan askeri darbeyi protesto ederek devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek verdi.

Kent merkezinde bir araya gelen yaklaşık 40 kişilik grup, 'Ümmet seninle, diren Mursi' ve 'Paşaların tankı, yıldıramaz halkı' dövizleri taşıyarak sık sık, 'Dik dur eğilme, Tokat seninle' sloganı attı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Memur Sen İl Temsilcisi Suat Mantar, Mısır'da ordunun seçilmiş Cumhurbaşkanını görevden el çektirmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Mantar, Mısır ordusu tarafından yapılan darbenin, Mısır halkının iradesini hedef almış apaçık bir zorbalık olduğunu belirterek şöyle dedi

Halka ve iradesine yönelik saygısızlıktır. Mısır halkının geleceğine yönelik, küresel nitelikteki bildik kirli oyunların bir parçasıdır. Mısırı iç çatışmalara sürükleme riski içeren ve halkın özgür iradesine yönelik bu faşist girişim, sadece Mısır'ın değil bölgenin de dengelerinin bozulmasına kapı aralayacak sonuçlara gebedir. Bu nedenle, halk tarafından göreve getirilen Mısır'ın sivil yönetiminin görevine devam etmesini sağlayacak bölgesel ve küresel nitelikteki bütün baskı araçları devreye sokulmalı ve darbe en kısa sürede sona erdirilmelidir.

Grup açıklamanın ardından dağıldı.

SİVAS

SİVAS'ta, Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) İl Temsilciliği ile Özgür-Der Temsilciliği üyeleri, Mısır'da ordunun yönetime el koymasını protesto ederek devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek verdi.

Memur-Sen ve Özgür-Der üyelerinden oluşan 150 kişilik grup, bugün öğlen saatlerinde kent meydanında toplanarak Mursi lehine çeşitli sloganlar attı. Daha sonra basın açıklaması yapan il temsilcisi Ömer Anlı, Mısır'da yaşanan zorbalığı lanetliyoruz. Mısır'da, ordunun seçilmiş cumhurbaşkanına görevden el çektirmesi, sivil yönetime karşı askeri darbe yapması kabul edilemez. Memur-Sen olarak, uluslararası platformları ve demokratik ülkeleri darbecilere karşı tutum almaya, Mısır halkının kendi hür ve özgür iradesiyle göreve getirdiği sivil yönetime destek vermeye çağırıyoruz dedi.

Özgür-Der dernek sözcüsü Süleyman Ceran ise Mısırda darbeye uğrayan İslami mücadelenin yanındayız. Mısır'daki iktidarın elbette yanlışları olabilir. Ama hiçbir durum darbeyi meşru göstermez. Gün, İhvan'ı eleştirme değil darbecileri lanetleme ve kurulan tuzağı ifşa etme günüdür dedi.

Ellerinde pankartlar ve dövizler taşıyan grup üyeleri, basın açıklaması sonrasında dağıldı.

BURSA

Bursa Ulu Camii'nde cuma namazı sonrası toplanan bir grup, Mısır'daki askeri darbeyi protesto etti. 70'ten fazla sivil toplum kuruluşunun üyesi olduğu Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu (BGKP) tarafından yapılan eylemde Mısır'daki darbe kınandı.

Cuma namazının ardından Orhangazi Parkı'nda toplanan kalabalık adına açıklama yapan BGKP İcra Heyeti Üyesi ve Mazlumder Bursa Şube Başkanı Şakir Çalışkan, Mısır'da korkuların olduğunu, ordunun yönetime el koyarak halkın serbest iradesiyle seçtiği Cumhurbaşkanı Mursi'yi görevden aldığını söyledi. Çalışkan, "Mısır'da yapılan darbe, Mısır halkının iradesini hedef almış apaçık bir zorbalıktır. Halka ve iradesine yönelik saygısızlıktır. Mısır halkının geleceğine yönelik, küresel nitelikteki bildik kirli oyunların bir parçasıdır. Demokrasiyi, hukuku, insan onurunu hiçe sayan faşist anti demokratik bu darbe, Mısır sivil yönetiminin Filistin halkına nefes aldırmasına yönelik tahammülsüzlüğün ve Filistinlilerin geleceğine de ipotek koyma çabalarının ürünüdür." dedi.

Darbeciler aleyhine sloganların atıldığı eylem olaysız şekilde sona erdi.

YALOVA

Mısır'daki askeri darbeye bir tepki de Yalovalılardan geldi.

Mısır'da yapılan askeri darbeye Yalovalılar da tepki gösterdi. Merkez Camii'nde kılınan cuma namazının ardından Cevdet Aydın Parkı'nda toplanan Yalova Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşlarına (GÖNÜLDER) üye yaklaşık 100 kişilik grup basın açıklaması yaptı. GÖNÜLDER adına açıklamayı Memur-Sen Yalova İl Başkanı Zekeriya Yayla okudu. Mısır'da yaşananları Filistin'e destek veren Mursi hükümetinin önünü kesme çabaları olarak yorumlaan Yayla, "Taksimde yaşanan Gezi Parkı olaylarına karşı Türkiye'yi kınayan Avrupa Birliği, Mısır'da yaşanan darbeye 'darbe' bile diyememişti. Yazıklar olsun. Bu darbeyi neredeyse demokratik bir olaymış gibi Türkiye'ye ve bütün dünyaya yutturmaya çalışmışlardır. Mısır'da seçilmiş cumhurbaşkanının ordudan el çektirilmesi sivil yönetime karşı darbe yapılması kabul edilemez. Yalova sivil toplum kuruluşları olarak Mısır'da halkın tercihine ve iradesine yönelik darbe ve darbecileri kınıyoruz. Mısır ordusu tarafından yapılan darbe Mısır halkının iradesini hedef almış apaçık bir zorbalık, halka ve iradesine yönelik saygısızlıktır. Mısır'da yaşananlar küresel güçlerin kirli bir oyunudur. Özgürlük, hukuk ve insan onurunu hiçe sayan faşist ve antidemokratik darbeler, Mısır sivil yönetiminin Filistin halkına nefes aldırmaya yönelik tavrına tahammülsüzlüğün bir göstergesidir" dedi.

DİYARBAKIR

DİYARBAKIR'da Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle devrilmesi protesto edildi. Cuma namazı çıkışında cami önünde toplanan protestocular tekbir getirerek Mursi'ye destek verdi. Yapılan açıklamada ise, Mısır'daki askeri darbenin Türkiye'de de bazı darbe severler tarafından alkışlandığı ve sevinç naraları atıldığı belirtilerek, "Türkiye'de darbe çığırtkanlığı yapanların, Mısır'da askeri darbeyi yapanlardan farkı yoktur" denildi.

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi'ndeki tarihi Ulucami önünde cuma namazından sonra toplanan İslami gruplar, Mısır'da seçimle işbaşına gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yönelik askeri darbeyi protesto etti. Aralarında kadınlarında bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi, ellerinde Türkçe, Kürtçe ve Arapça dövizlerle Muhammed Mursi'ye destek verip, 'Müslüman kardeşler eğilme, seninleyiz Amed(Diyarbakır)', 'Musa'nın olduğu yerde firavunlar hakim olmaz', 'Zorbalığa hayır Mursi'ye evet', 'Diren Mursi, diren Mısır', 'Yaşasın başkaldırı, yaşasın İhwan', 'Amed'ten (Diyarbakır) İhwan'a bin selam', 'Mursi ve Mısır'daki Müslüman kardeşlerimize bin selam', 'Kipti köpeği oldu Mısır'ın başkanı' yazılı dövizler ile 'Mısır'daki darbenin karşısında, Müslüman kardeşlerimizin yanındayız' pankartı taşıdı.

Protestocular adına basın açıklamasını yapan Tesettüre Özgürlük Platformu Sözcüsü Mehmet Şah Duyu, yüzde 51.73 oyla Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi'yi kabullenemeyen eski düzen taraftarları ve emperyalist devletlerin kışkırtmasıyla hareket eden Mısır ordusunun bir askeri darbe yaptığını söyledi. Duyu, Mursi'yi iktidardan uzaklaştırdığını, bu darbede Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Suudi Arabistan gibi kukla yönetimlerin de para akıtarak zemin hazırladığını söyledi.

"TÜRKİYE'DE DARBE SEVERLER SEVİNÇ NARALARI ATIYOR"

Halkın iradesine rağmen ordunun hükümet oluşturma gibi bir yetkisinin bulunmadığını belirten Duyu, "Emperyalist devletlerin güdümünde gerçekleşen askeri darbeler Türkiye'de örnekleri bolca görüldüğü üzere sadece kan, gözyaşı, ülke kaynaklarının heba edilmesi ve onarılması mümkün olmayan sayısız olumsuz durum ortaya çıkarmıştır. Bunu en iyi bilmesi gereken ülkelerden biri de Mısır'dır. Türkiye'deki bazı darbe severler de sevinç naraları atıyor. Türkiye'de darbe çığırtkanlığı yapanların ve darbeden medet umanların da Mısır'daki askeri darbe isteyen ve gerçekleştirenlerden farkı yoktur. Rabbimiz zalimlere, kafirlere fırsat vermesin, onların hilelerini boşa çıkarsın ve müslümanların yardımcısı olsun" dedi.

"ESAD'IN İNŞALLAH KORKTUĞU BAŞINA GELİR"


Mısır'daki darbeden sonra "Mısır'da olan şey, siyasal İslam denen şeyin çöküşüdür. Dünyanın her yerinde dini siyasal emellerine alet eden herkesin akıbeti de bu olacaktır" diye açıklama yapan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı da kınayan Mehmet Şah Duyu, "Bu sözlerin kursağında kalmasını, korktuğu şeyin başına gelmesini mazlumların rabbinden niyaz ediyoruz. Bu darbe Muhammed Mursi'nin şahsında Mısır halkının iradesine karşı işlenen büyük bir zulümdür, ihanettir ve de suçtur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mursi'ye Türkiye'den büyük destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN