Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boğaz'da nefes kesen tatbikat

İstanbul Boğazı'nda gerçekleşen deniz kirliliğine acil müdahale tatbikatında gerçeğini aratmayan sahneler yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, deniz kirliliğine acil müdahale tatbikatının denizlerdeki kirliliğin önlenmesine, kazaların azalmasına ve deniz trafiğinin daha rahat hale gelmesine yardımcı olacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 6.7.2013 18:54
Kartal'da düzenlenen Deniz Kirliliği'ne Acil Müdahale Tatbikatı'na Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da katıldı. Bayraktar burada yaptığı konuşmada denizlerdeki kirliliğin ve meydana gelen kazaların en aza indirilmesi için yapılan tatbikatları artıracaklarını ifade etti. Bayraktar, acil müdahale konusunda imkan ve kabiliyetlerin geliştirilmesini ve tüm katılımcıların araç, gereç ve ekipmaları en iyi şekilde kullanmasını amaçladıklarını kaydetti.

Deniz emniyetinin sağlanması ve deniz kirliliğinin önlenmesi için ciddi çalışmalar yaptıklarını belirten Bayraktar, "Marmara denizi ve İstanbul Boğazı dünyada çok önemli bir yere sahip, özellikle İstanbul Boğazı, İstanbul'u ikiye ayıran, Asya ile Avrupa'yı birbirinden ayıran deniz trafiği son derece yoğun olan kanal niteliğinde bir açık deniz. Boğazlardan 1936 Montrö Antlaşması yapıldığı dönemlerde yılda ortalama 4 bin 500 gemi geçerken şimdi yılda yaklaşık 50 bin gemi geçmektedir." ifadelerini kullandı.

İstanbul ve Bursa nüfusunun birçok sıkıntılara yol açtığını ifade eden Bayraktar şunları kaydetti: "Yaklaşık 1 milyon vatandaşımız karşıdan karşıya taşınıyor. Çok yoğun bir trafik var. Hem atıklar hem de tehlikeli atıklar bakımından hem de denizlerimizin temizlenmesi bakımından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak yoğun çalışma içerisindeyiz. Trafik yoğunluğu tehlikeli yük taşımacılığı, karmaşık trafik yapısı, hava, akıntı, iklim şartlarının zorlukları, hassas çevre şartları, ve gemilerin ilerlemesini kısıtlayan dar geçitler nedeniyle İstanbul boğazının dünyanın diğer boğazlarına göre kaza riski daha yüksektir. Yapılan çalışmalarla bunu en aza indirmeyi planlıyoruz."

Bakan Bayraktar'ın talimatı ile başlayan tatbikatta, senaryo gereği çarpışan iki gemiye ekiplerin müdahale etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğaz'da nefes kesen tatbikat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN