Erdoğan: Sığınma talebi yok

Tayland Başbakanı ile İstanbul'da görüşen Erdoğan "Mursi Türkiye'den sığınma telebinde bulunmadı. Bize şu ana kadar böyle bir teklif gelmiş değil" dedi

Giriş Tarihi: 6.7.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mursi'nin Türkiye'den sığınma talebinde bulunmadığını söyledi. Erdoğan Tayland'ın kadın Başbakanı Yingluck Shinawatra ile dün Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde görüştü. Görüşmede her iki ülke arasında ikili anlaşmalar imzalandı. Erdoğan ve konuk başbakan görüşme sonrası birlikte basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan "Mursi Türkiye'ye sığınma talebinde bulundu mu?" şeklindeki soru üzerine şunları söyledi: "Her siyasetçinin her siyasi liderin yanlışları olabilir. Benim de yanlışlarım olabilir. Diğer siyasetçilerin de yanlışları olabilir. Ama bunun cezasını vermek veyahatta bunu siyasetten men etmek bazı egemen güçlerin görevi değildir. O halkın iradesi ile tecelli eder. Halk bir kenara koyar. Dersini verir. Ondan sonra da o dersini almışsa tekrar halkın karşısına çıkar veya köşesine çekilir. Peki Türkiye'ye sığınma gibi bir talep bir teklif oldu mu. Hayır. Bize şu ana kadar böyle teklif gelmiş değil. Böyle bir teklif şu ana kadar söz konusu da değil." Başbakan Erdoğan Mısır'da yapılması gereken şeyin seçime gitmek olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "48 saat içinde yargılanacağına dair bazı şeyler kulağımıza geliyor. Bu tarihi bir yanlış olur. Yapmaları gereken en önemli şey en kısa zamanda bir seçime gitmeleridir. Ve başta Mursi olmak üzere siyasette yer almış olan bu insanları cezaevlerine tıkamak sureti ile değil. Bu işin tek yolu sandıktır. Sandıktan başka yol demokrasilerde olmaz.

TAYLAND'LA VİZELER KALKIYOR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vize konusuna da değindi. Tayland ile 30 günlük vize muafiyetinin olduğunu belirten Erdoğan "Arkadaşlarımız konu üzerinde çalışıyor. Çalışma bittikten sonra vizeyi kaldıracağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Sığınma talebi yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN