Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köprünün altından daha çok su geçer

Türkiye'nin Mısır'da bir müttefik kaybettiği yönünde bir kanaate sahip olmadığını belirten Davutoğlu "Köprünün altından daha çok sular geçer. Olaya soğukkanlı bakıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 7.7.2013
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır'daki gelişmelere ilişkin olarak türkiye'nin tutumunu anlatırken, "Süreci idare ediyorsanız, kriz yönetiyorsanız en zor durumda bile o sürecin kendi lehinize nasıl dönştürülebileceğinin hesabını yapacak kadar soğukkanlı olabilmeniz lazım. Böyle bir soğuk kanlılık içerisinde olaya bakıyoruz" dedi TRT'de katıldığı bir televizyon programında, Mısır'da ordunun yönetime el koymasını ve ardından yaşanan gelişmeleri değerlendiren Davutoğlu şunları ifade etti: "Bu darbeden 1 gün önce hemen tüm önemli dışişişleri bakanları Sinagpur'da görüştü. Söyledikleri tek şey şuydu; eğer Mursi'nin Tahrir'de toplanan kitlelerin taleplerine dayalı olarak, seçilmiş bir Cumhurbaşkanı'nın tasfiye edilmesini şimdi kabul ederseniz, bundan birkaç ay sonra yeni bir cumhurbaşkanı seçildiğinde başka kitleler sokağa çıkar ve o cumhurbaşkanın gitmesinin isterler. Bu öyle bir kısırdöngüdür ki kırılma olamaz. Sabah erken kalkanın darbe yapması gibi her subay kendinde darbe yapma hakkı görür." Davutoğlu bunun çok tehlikeli bir oyun olduğunu, kimin ne kadar kalabalık kitleleri sokağa dökebildiğine bağlı olarak dediğini yaptırdığı bir sürecin toplumu böleceğini vurguladı. Davutoğlu, "Avrupalı bazı dostlarımla konuştuğumda şunu söyledim; 'Ama Mursi de hata yaptı 1 yıl içinde, istenilen şeyleri yapamadı' dediklerinde, peki Avrupa'da ekonomik politikalar sebebiyle büyük iflaslar yaşayan ülkelerde siz ordu müdahalesine cevaz verir miydiniz, verdiniz mi?" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin bir dış politika paradigması inşa ettiğini ve zemininde belli değerlerin yattığını, bazı riskler sebebiyle bu değerleri feda edemeyeceklerini vurgulayan Dışişleri Bakanı, şu görüşleri dile getirdi: "Türkiye idealist dış politika ile realist dış politikayı bir arada buluşturmak durumunda. Şimdi burada yapacağımız şey şu, ki ben müttefik kaybettik gibi bir kanaatte değilim, daha bu köprünün altından çok sular geçer, geçecek. Önemli olan burada bir yenilgi ya da kaybetmişlik psikolojisine düşmemek. Süreci idare ediyorsanız, kriz yönetiyorsanız en zor durumda bile o sürecin kendi lehinize nasıl dönştürülebileceğinin hesabını yapacak kadar soğukkanlı olabilmeniz lazım. Böyle bir soğuk kanlılık içerisinde olaya bakıyoruz."

GECE YARISI TELEFON DİPLOMASİSİ
Davutoğlu, Mısır'daki gelişmelerin, devam eden sokak çatışmalarıyla birlikte artan şekilde tehlikeli bir boyut kazanması üzerine çok sayıda telefon görüşmesi yaptı. Bakan Davutoğlu, önceki gece geç saatlerde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Katar Dışişleri Bakanı Halid Bin Muhammed El Atiye ile birkaç kez telefonda görüştü. Görüşmelerde, Mısır'da tırmanan gerginliğin yatıştırılması için demokratik meşruiyet içinde ve halkın iradesini yansıtacak şekilde atılabilecek adımlar ele alındı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köprünün altından daha çok su geçer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN