Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi Parkı'nı gezdi

Giriş Tarihi: 8.7.2013

Güvenlik önlemi alan polislerle tokalaşan Kılıçdaroğlu "Yargının verdiği karar çok önemli. O kararın artık Danıştay'a taşınmaması gerekiyor" dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, halka kapalı olan Gezi Parkı'na dün giderek incelemelerde bulundu. Güvenlik önlemi alan polislerle konuşup tokalaşan Kılıçdaroğlu, "Park insanlara yasaklanamaz. Dünyaya rezil olduk. Parkı insanlara yasaklayan yönetime siz demokratik yönetim der misiniz? Ancak diktatörler ve tiranlar yapar bunu" dedi. Kılıçdaroğlu, Taksim The Marmara Otel'de partililerle bir araya geldiği toplantının ardından beraberindekilerle birlikte Gezi Parkı'na girdi. Parkın girişinde nöbet tutan polislerle tokalaşan ve daha sonra parkı dolaşan Kılıçdaroğlu, gazetecilere şu açıklamayı yaptı: "Burada yapılaşmaya izin verilmemeli. Yargının verdiği karar çok önemli. O kararın artık Danıştay'a taşınmaması gerekiyor. Bir park insanlara yasaklanamaz. Buranın dışında Taksim'de yeşil alan yok. Siz park yapıyorsunuz insanların gezmesi için yasak getiriyorsunuz. İnsanlar gelmesin diye. İnsanların gezmediği park, park olur mu. Devletin izniyle gezilecek, devletin izniyle yasaklanacak. Böyle bir anlayış olabilir mi?" Parkta yapılan son çalışmaları da değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Bunu yapanlara teşekkür ederiz. O konuda herhangi bir sorunumuz yok. Park insanlara yasaklanamaz. Dünyaya rezil olduk. Parkı insanlara yasaklayan yönetime siz demokratik yönetim der misiniz? Ancak diktatörler ve tiranlar yapar bunu" dedi.

SATIRLI SALDIRI

Taksim'de önceki gece yaşananları da değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Ellerinde satırlarla insanların üzerine saldırıyorlar. Üstelik polisin koruması altında saldırıyorlar. Bunu kabul etmek mümkün değil. Çok vahim bir olay. Bu, Türkiye'yi kargaşaya sürükler. Bu ülkede kan aksın istemiyoruz" diye konuştu. "Bir kadına tekme atılıyor, satırla saldırılıyor. Bu ülkenin Başbakanı, bu kadına yapılan hakaret karşısında sessiz durursa olmaz. İnsanlar arasında ayrım yapar, birisine saldırılırsa suç, bir başkasına saldırılırsa suç değil... Böyle bir hukuk anlayışı olmaz" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Anayasa, 'toplantı ve gösteri herkesin hakkıdır' diyor. Yasakçı bir zihniyeti kabul etmiyoruz. AKP ek tip düşünen, tek tip konuşanbir toplum istiyor. Böyle bir şeyi kabul etmiyoruz, doğru değil bu."

VALİ MUTLU: BUGÜN AÇILIYOR
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Gezi Parkı'nın bugün açılacağını söyledi. 32. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı açılışına katılan Mutlu, "İnşallah 24 saat İstanbulluların hizmetine açılacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi Parkı'nı gezdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN