Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mezarı 19 yıl sonra açıldı

Giriş Tarihi: 9.7.2013 10:33 Güncelleme Tarihi: 9.7.2013 10:34

Yaklaşık 19 yıl önce teskere günü firar ettiği iddia edilerek Suriye topraklarında sırtından vurulmuş olarak bulunan Batmanlı piyade er Nihat Özcan'ın mezarı savcı ve arkeolog gözetiminde açıldı.

19 yıl önce Hatay Hassa Gökhan Sınır Karakolu'nda vatani görevini yaparken, teskere günü firar ettiği iddia edilerek Suriye topraklarında sırtından vurulmuş olarak bulunan Batman'ın Beşiri ilçe nüfusuna kayıtlı Nihat Özcan'ın ölüm nedeninin araştırılması için mezarı açıldı. Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı olayın aydınlığa kavuşturulması için Batman Cumhuriyet Savcılığı'na resmi yazı göndererek, 19 yıl önce terhis günü öldürülen Nihat Özcan'ın mezarının açılması, cesedin adli tıp uzmanlarınca incelenmesi talimatını verdi.

Sabah saatlerinde Beşiri ilçesindeki mezarlığa giden Beşiri Cumhuriyet Savcısı ve arkeolog, jandarma ile polis ekipleri tarafından alınan güvenlik önlemleri ile mezarı açtırdı. Ailesinin de hazır bulunduğu mezar açma çalışmalarında konuşan Nihat Özcan'ın kardeşi Şehmus Özcan, "19 Mart 2013 tarihinde mezar açılacaktı ancak toprağın ıslak olması nedeni ile yaza ertelendi. Şu an itibari ile 18 yıl, 8 ay 14 gün oldu. İnşallah zaman aşımına girmeden olay aydınlanır. Polis, jandarma teşkilatı, savcılık, arkeolog gözetiminde mezar açıldı. İnşallah gerçek anlamda hakları çıkar, failleri bulunur ve faillerinin cezalandırılmasını istiyoruz. Ağabeyimin isminin Beşiri ilçesinde bir okula verilmesini ve gerçek anlamda şehitliğinin verilmesini istiyoruz. Zaten şehitliği verilse de kendisine bir faydası dokunmaz. Ama üzerine atılmış suçlamaları ve çamurların temizlenmesini istiyoruz. Bu çözüm sürecinde inşallah devlet yetkilileri de kendi askeri ağabeyim Nihat Özcan'a sahip çıkarlar ve şehitliğini verirler. Bu asker ne kadar benim ağabeyim olsa da, bu devletinde askeriydi. İki tuğgeneral tarafından ödül almış bir askerdi. Gönüllü olarak tecilini bozmak şartıyla askerliğe gitmişti. Teskere gününe kadar hiç izin kullanmamıştı. Firar ettiği iddia edildi' dedi.

Açılan mezardan çıkarılan Nihat Özcan'ın kemikleri olay yeri inceleme ekipleri tarafından mezardan alınarak İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mezarı 19 yıl sonra açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN