"Ramazan Suriye'ye kalıcı barış getirsin"

Suriyeli muhaliflerin yeni lideri Cabra'yı kabul eden Davutoğlu, "Suriye'de halkın iradesi yönünde olacak bir değişim, gerçek bir bayram niteliği taşıyacaktır" dedi

Giriş Tarihi: 10.7.2013
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ramazan ayının, Suriyelilerin çektiği acılara son vermesi ve Suriye'ye barış getirmesi temennisinde bulunarak, "Ümit ederiz ki bu ramazan ayında en azından bir şekilde bu silahlar ve kan akması durur ve kalıcı bir barışı tesis etmek için bütün taraflar harekete geçer. Suriye'de, halkın iradesi yönünde gerçekleşecek bir değişim, gerçek bir bayram niteliği taşıyacaktır" dedi. Suriye Muhalifler ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed Asi el Carba ve beraberindeki heyeti Dışişleri Bakanlığı Konutu'nda kabul eden Davutoğlu, şunları söyledi: "İnşallah bu ramazan, Suriyeli kardeşlerimizin acı ve ıstırap çektiği son ramazan olur. İnşallah en kısa zamanda ramazanın da bereketiyle Suriyeli kardeşlerimiz arasında birlik, beraberlik hakim olur ve halkın talepleri, sizlerin talepleri doğrultusunda gerekli siyasi değişim gerçekleşir, bütün Suriye'de barış hakim olur" Davutoğlu, Türkiye'nin her zaman, her şart altında Suriye halkının yanında olacağını da belirterek, SMDK'yı, Suriye halkının tek temsilcisi olarak gördüklerini tekrarlayarak Türkiye'de 3'üncü ramazanlarını geçiren mültecilerin de en kısa zamanda evlerine, yurtlarına dönmelerini ve bayramı Suriye'de yapmalarını diledi. Davutoğlu, "Suriye'de halkın iradesi yönünde gerçekleşecek bir değişim, gerçek bir bayram niteliği taşıyacaktır" dedi.

'SİLAHLAR SUSSUN'
Ahmed Asi el Carba da, koalisyonun başkanlık seçimlerinin ardından ilk olarak Davutoğlu'nu ziyaret ettiklerini belirterek, "Türkiye hükümetine, halkına şükranlarımızı sunmak istiyoruz. Bizi bu zor günlerde asla yalnız bırakmadınız" diye konuştu. Carba, "Uzun yıllar Arap ve İslam alemine kapanmış bir kapı vardı. Bu, aşağı yukarı 40 yıllık bir süreçti. Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan ve sizlerin sayesinde 40 yıldan sonra Türkiye bu kapıyı araladı" dedi. Ahmed Asi el Carba görüşme sonrası yaptığı açıklamada ise "Humus'ta bir insanlık savaşı veriliyor. Bu mübarek ayda Humus'ta yaşanan çatışmaların durmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

"SURİ YELİL ER SEÇİMDE OY KULANAMAZ"
Bakan Davutoğlu, Meclis'te "Suriye'den gelen vatandaşlara nüfus cüzdanı vermeyi düşünüyor musunuz, yerel seçimlerde oy kullanma hakları olacak mıdır?" sorusuna karşılık şu yanıtı verdi: "Sığınmacılara nüfus cüzdanı değil, tanıtım kartı veriliyor. Bu kartlarla yerel seçimlerde oy kullanılması mevzubahis değildir." Davutoğlu, barınma merkezlerinde 200 bin 29 Suriyelinin bulunduğu söyledi.

11 yılda 75 saldırı
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin soru önergesini yanıtlarken, Türkiye'nin 12 ülkedeki diplomatik ve konsolosluk temsilciliklerinin 2002- 2013 arasında 75 saldırıya maruz kaldığını açıkladı. Davutoğlu, 2008-2013 arasında ise saldırı sayısının toplam 209 olduğunu belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Ramazan Suriye'ye kalıcı barış getirsin"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN