Kandil'de "çözüm" yapılanması oldu

Giriş Tarihi: 11.7.2013

Öcalan'ın isteği üzerine PKK'da Karayılan yerine Bayık geçerken, Karayılan örgütün silahlı kanadı HPG'nin başında görevlendirildi. Örgüt 'çözüm sürecine devam' dedi

PKK'nın sınır dışına çıkışı sürerken, örgüt yönetiminde sürpriz bir değişiklik oldu. PKK, çözüm sürecine paralel olarak 15 yıllık örgüt yönetimini değiştirdi. Abdullah Öcalan'ın isteği, KCK üst organlarında kabul gördü, örgütün Öcalan'dan sonraki ismi Murat Karayılan'ın yerine Cemil Bayık getirildi. Tuncelili Bese Hozat da eşbaşkan oldu. Karayılan ise örgütün silahlı kanadı HPG'nin başında görevlendirildi. Bölgesel Kürt yönetiminden kimlik, örgütlenme izni isteyen örgüt yönetimindeki değişim farklı yorumlara yol açtı. Bazı çevreler, görev değişikliğini Bayık'ın içinde yer aldığı "şahin kanadın" Karayılan'a darbesi olarak yorumlarken, örgüte yakın kaynaklar bunu İmralı'nın BDP heyeti aracılığı ile istediğini belirtiyor. Üç gün önce Kandil'e İmralı'nın mektubunu götüren BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da bir iç karışıklığın söz konusu olmadığını söyledi. Örgüt yönetiminde Suriyeli Bahoz lakaplı Fehman Hüseyin ve Sofi Nurettin'in tasfiyesi de dikkat çekiyor. PKK'nın silahlı kanadı olan HPG'nin başında olan Suriye kökenli ikilinin örgüt yönetiminden uzaklaştırılması çözüm sürecindeki yol temizliği olarak değerlendiriliyor. Bahoz ve Sofi Nurettin 'Demokratik Açılım' sürecinde çok sayıda provokatif eylemin emrini veren isimlerdi. Söz konusu ikili, çözüm sürecinde ayak direten isimlerin başında geliyordu.

'SÜRECE DEVAM'
Örgütün yeniden yapılandığı genel kurulda "barış sürecine" devam kararı çıkarken, yapılan açıklamada "Kürt sorununun çözümü ve Türkiye'nin demokratikleşmesi temelinde herkesi kardeşçe bir arada yaşamaya, bunun için de demokrasi mücadelesi içinde yer almaya çağırıyoruz" sözleri dikkat çekti. Öcalan'ın Nevruz planına sadık kalınacağının ilan edildiği kurulda, ikinci safhaya geçildiği vurgulandı.

PKK'nın yaşayan 5 kurucusundan biri olan Cemil Bayık örgüt içinde "Cuma" kod adıyla biliniyor. Bayık, 1970'li yılların başında, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde öğrenci olduğu dönemde Kemal Pir'in aracılığıyla Abdullah Öcalan'la tanıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kandil'de "çözüm" yapılanması oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN