Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahkeme kararını verdi

Giriş Tarihi: 12.7.2013 00:41
Gezi Parkı olayları ile ilgili mahkeme sevk edilen aralarında Mücella Yapıcı'nın da bulunduğu 12 kişi serbest bırakıldı.

Mahkeme heyeti, şüphelilerden Ali Çerkezoğlu, Mücella Yapıcı, Ender İmrek, Haluk Ağabeyoğlu ve Beyza Metin'e isnat olunan "Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma", "suç işleme amacıyla örgüt kurma" suçlarına ilişkin; suç şüphesinin varlığını gösteren somut olguların bulunmamasını dikkate alınarak herbirinin tutuklama taleplerinin reddine karar verdi. Diğer 7 kişi ise "Memura direnme", "kanuna aykırı gösteri ve yürüyüşlere silahsız katılma" suçlarının delillerinin bulunmaması sonucu serbest bırakıldı.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'ndan çıkan 12 kişiyi, adliye önünde saatlerdir bekleyen çoşkulu kalabalık slogan atarak karşıladı. Bu sırada çevik kuvvet ekipleri de adliye ve çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Serbest kalan Mücella Yapıcı ile diğer 11 kişi kararın ardından herhangi bir açıklama yapmadı. Taksim Dayanışmasının yaptığı basın açıklamasının ardından da, kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.

ÖRGÜT KURMA SUÇLAMASI
Aralarında Mücella Yapıcı ile İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu'nun da aralarında bulunduğu 5 kişiye 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak' polise mukavemet' ve 'gösteri kanuna muhalefet' suçlaması yöneltildi.

Tutuklaması istenilen diğer 7 kişiye ise 'polise mukavemet' ve 'gösteri kanuna muhalefet' suçlaması yöneltildi.

Mahkemeye sevk edilen 12 şüphelinin isimleri şöyle; Mücella Yapıcı, Ali Çerkezoğlu, Akif Burak Atlar, Ahmet Kamil Tekerek, Beyza Metin, Ender İmrek, Mehmet Sabri Orcan, Süleyman Solmaz, Haluk Ağabeyoğlu, Arda Mustafa Aykaç, Aral Demircan ve Erdem Ateş.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkeme kararını verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN