Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anayasa dansı başladı

Başbakan Erdoğan'ın "Partilerin üzerinde uzlaştığı 48 maddeyi hemen Meclis'ten geçirelim" önerisi Ankara'yı hareketlendirdi. Anayasa Uzlaşma Komisyonu tam mesaiye başlarken AK Parti, Meclis'i ağustos ya da eylülde olağanüstü toplamayı planlıyor

Giriş Tarihi: 12.7.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun anlaştığı 48 madde için "Meclis'ten bir haftada çıkartırız" önerisinin ardından zamana karşı yarış başladı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dün Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nu topladı. Komisyon, çalışmalarını hızlandırıp, haftanın 5 günü mesai yapma kararı alırken, AK Parti'nin hedefi, üzerinde uzlaşılan madde sayısını arttırmak ve Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırıp anlaşmalı maddeleri geçirmek. Komisyon çalışmaları sırasında tüm maddelerde mutabakat sağlanırsa AK Parti, başkanlık sistemi önerisini geri çekip yeni anayasayı yapmak istiyor. Geçen yıl mayısta başlayan Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmaları, 2012'nin sonunda tamamlanması hedeflenirken iki kez uzatıldı. Bir önceki toplantıda "Meclis tatile girene kadar çalışıp, liderlere gelinen noktayı anlatalım" denildi. Bu karar gereği TBMM Başkanı Cemil Çiçek de geçen Salı CHP, MHP ve BDP eş başkanları ile görüştükten sonra önceki gün de Başbakan Tayyip Erdoğan'la buluştu. Muhalefet liderlerinin çalışmalara devam edilmesi isteği üzerine Erdoğan da "tamam" dedi ve "En az haftada 5 gün yoğun bir çalışmayla bu yaz anayasa işini halledin. Mutabık kalınan madde sayısını 68'e, 78'e çıkarın. Çıkartamıyorsanız olağanüstü olarak Meclis'i toplayalım, 48 maddeyi süratle 1 hafta içinde Meclis'ten çıkarırız" önerisi yaptı. Bu çağrı ile birlikte Ankara'da hızlı bir anayasa süreci başladı. Çiçek, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nu dün toplantıya çağırıp liderler turunun sonuçlarını anlattı ve komisyonun çalışmalarının hızlandırılması ele alındı. Muhalefetten de 48 maddenin geçirilmesi konusunda açıklamalar geldi.

OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

AK Parti'nin öncelikli hedefi uzlaşılan maddelerin arttırılması ve anayasanın tümünün değiştirilmesi. Başkanlık sistemi dışındaki tüm maddelerde uzlaşma sağlanması halinde AK Parti, başkanlık önerisini geri çekecek. Komisyondan ortak bir metin çıkmayacağı anlaşıldığında ise AK Parti, üzerinde uzlaşılan maddelerin yaz aylarında Meclis'ten çıkartılmasını isteyecek. Bunun için Meclis'in Ağustos sonu ya da Eylül ayında olağanüstü toplantıya çağrılması tartışılıyor. Muhalefet 48 maddelik değişikliğe de sıcak bakmazsa AK Parti'nin komisyonun uzlaştığı maddeleri içeren bir değişiklik teklifi verebileceği de kulislerde konuşuluyor. AK Parti, Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırdığında Meclis İçtüzük değişikliği ile demokratikleşme paketi ile ilgili çalışmaları da Meclis'e getirmeyi planlıyor.

KOMİSYON 5 GÜN TOPLANACAK
Anayasa Uzlaşma Komisyonu, haftanın 5 günü toplanması ve çalışmalara yargı bölümünden başlanmasını kararlaştırdı. Danışmanların bugün yapacakları toplantıda, çalışma takvimini, hangi bölümlerin görüşüleceğini ele alması benimsendi. CHP'liler, Erdoğan'ın, üzerinde uzlaşılan maddelerin Meclis'ten çıkartılması önerisini "Birbirleriyle ilintili olmayan maddeleri katmamak gerekir" dedi. AK Partili Mehmet Ali Şahin de, "48 madde içinde birbirinden kopuk maddeler var. 3. aşamada olabilir" yanıtını verdi. Metinlerin internetten yayınlanması önerisine MHP karşı çıktı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Anayasa dansı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN