'Ramazan ayında bu kan dursun'

Giriş Tarihi: 12.7.2013 20:18

Bakan Ahmet Davutoğlu, Suriye ve Mısır'daki olayları değerlendirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır'daki bütün kesimlerle ilişkilerinin aynı mesafede olduğunu belirterek "Dostça, kardeşçe ilişki içindeyiz. Mısır halkının iradesine saygı duyulmasını istiyoruz." dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Ankara'da bir araya geldi. Basına kapalı yapılan ve yaklaşık 3 saat süren toplantı sonrası basın açıklaması yapıldı.

İran Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası ilk ziyaret olduğunu dile getiren Davutoğlu, bölgesel gelişmelerle ilgili görüş alış verişinde bulunulduğunu söyledi. Davutoğlu, bölgenin bir barış istikrar haline dönüşmesini isteyen bütün ülke ve yetkililerin çalışma yapmasının önem taşıdığını vurguladı.

Arap baharı sürecine ilkesel bir perseftiften yaklaştıklarını anlatan Davutoğlu, halkların taleplerinin barışçıl yolla gerçekleşmesine her zaman destek verdiklerini ifade etti. Seçimle iş başına gelenlere saygının yanında sağlam meşruiyet oluşması taleplerini hep desteklediklerini belirten Davutoğlu, özellikle Mısır ve Suriye kapsamındaki gelişmelerin ciddi engeller teşkil ettiğini kaydetti. Görüşmede özellik Suriye ve Mısır konularını ele aldıklarını söyledi.

Suriye'nin çok aziz bir komşu ülke olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, artık bu kanın durması gerektiğinin altını çizdi. Suriye halkının Ramazan olmasına rağmen ağır hava saldırısı altında inlediğini dile getiren Davutoğlu, büyük sivil kayıp haberleri geldiğini ve artık bu katliamın durması gerektiğini belirtti. Özellikle Ramazan ayında bunun durması gerektiğini anlatan Davutoğlu, sivil halka böyle davranılmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

En azından Ramazan ayında bu kanın durması ve Ramazan ayı sürecinde Suriyeli kardeşlerinin hangi mezhepten olursa olsun bu Ramazan ayı için kapsamlı bir sulhun gerekli gördüklerini dile getiren Davutoğlu, kanın durması için elllerinden geleni yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

"Mısır'daki bütün kesimlerle ilişkilerimiz aynı mesafededir. Dostça, kardeşçe ilişki içindeyiz." diyen Davutoğlu, Mısır halkının iradesine saygı duyulmasını istediklerini söyledi. Buna saygı duyulmasını beklemenin ise Mısır halkının tercihine duydukları saygının gereği olduğunu ifade etti.

Ramazan ayında Mısır'da huzur ve sukun bulmasını ümit ettiklerini dile getiren Davutoğlu, siyasi tutuklamaların hepsinin durdurulmasını istedi. Başta Mursi olmak herkesin serbest bırakılmasını talep etti. En doğru yol haritası, demokrasinin inşası konusunda her çabayı desteklemeye hazır olduklarını ifade etti.

Davutoğlu, bundan sonra İran ile istişarelerin devam edilmesi kararı aldıklarını açıkladı.

Yangın traktörün akümülatörünün şase yapması sonucu yangının çıktığı traktörün bulunduğu mekanda talaşın tutuşması ve yangının çatıya sıçraması sonucu bir anda evi saran alevler itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarının ardından tamamen söndürüldüğü ifade edildi.

ALİ EKBER SALİHİ: MISIR HALKININ İRADESİNİ HERKES ONAYLAMALI


İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ise bazı konular dışında bölgesel konularda Türkiye ile çok az görüş ayrılığı yaşadıklarını söyledi. Tüm sorunlara ve fikir ayrılıklarına rağmen kardeşçe konuşulabileceğini dile getiren Salihi, görüşmede Mısır ve Suriye konularının ele alındığını kaydetti.

Mısır halkının iradesinin kesinlikle herkes tarafından onaylanması gerektiğini vurgulayan Salihi, kontrolün kaybedilmemesi için elden gelenin yapılmasını istedi. Milli birliğin sağlanması temennisinde bulundu. Mısır'ın ortaya çıkan bu kaos ortamını hızlı bir şekilde atlatması gerektiğini belirten Salihi, Ramazan ayında Suriye'de bir ateşkes yapılmasını istediklerinin altını çizdi.

İkili ilişkilerin çok güzel geliştiğini, bazı fikir ayrılıklarının bunu engellemediğini ifade eden Salihi, çok ortak noktalar olduğunu ve bunların güçlendirilerek fikir ayrılıkların üzerinden de gelineceğini kaydetti.

Sudi Arabistan gibi bazı ülkelerin Mısır'a yapacağı yardımlara yönelik bir soruya Salihi, diğer ülkelerin tutumuyla ilgili konuşmadıklarını söyledi. Her ülke kendi bakış açısını söylediğini aktardı. Suriye'de Ramazan ayında bir ateşkes yapılmasını istediklerini vurguladı. Bunun Suriye krizinin çözümü için bir başlangıç olacağını düşündüklerini ifade etti.

Davutoğlu, yardımların gerekli olduğunu ve Türkiye'nin de her zaman yardım yaptığını vurguladı. Ancak bu yardımların keşke Mursi döneminde yapılmasını isteyen Davutoğlu, en büyük yardımın meşruiyetini halktan alan bir yönetimin iktidar olması olduğunu söyledi.

Rejim yanında savaşan Hizbullah dahil tüm güçlerin derhal dışarı çıkması gerektiğini belirten Davutoğlu, bütün yabancı unsurların Suriye dışına çıkması için ortak bir tavır belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Her kutsal mekana saygı gösterilmesini istedi. Suriye halkının kendi iradesiyle yönetilmesini talep ettiklerini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ramazan ayında bu kan dursun'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN