Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: Süreci bozan hesabını veremez

Gezi eylemleriyle ilgili "Mısır'daki senaryoyu Türkiye'de de oynamak istediler" diyen Erdoğan, Bingöl'de süreci başarısızlığa uğratmak için Şark kurnazlığına girenler olduğu uyarısı yaptı

Giriş Tarihi: 13.7.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan Mısır'da yapılan darbenin benzer bir senaryo ile Türkiye'de de oynanmaya çalışıldığını belirterek, sürecin son derece başarılı ilerlediğini söyledi. "Bu süreci başarısızlığa uğratmak için Şark kurnazlığına girenler bunun hesabını bu millete ve tarihe veremezler" diyen Erdoğan, Bingöl Havalimanı açılışında şu mesajları verdi:
Süreç çok güzel bir şekilde ilerliyor. Artık bu bölgeden acı haberler değil, güzel haberler, müjdeler alıyoruz. Umutların çoğaldığı bir zamandan geçiyoruz.
Biz sorumluluğumuzun idrakindeyiz, üzerimize düşeni yerine getiriyoruz. Sabotajların olacağını, her türlü oyunun oynanacağını biliyorduk. Paris suikasti, ardından AK Parti Genel Merkezi'ne saldırı, ardından Reyhanlı ve son dönemde olan olaylar Türkiye'nin büyümesini ve çözüm sürecini, hedef alan olaylardır. Bunlara aldanmayacağız.
Bu süreci başarısızlığa uğratmak için Şark kurnazlığına girenler bunun hesabını bu millete ve tarihe veremezler. Siz sahip çıkarsanız bütün tuzaklar bozulacaktır.
Dünyanın çalkantılı bir süreçten geçtiği şu günlerde Türkiye küresel meselelerde dikleşmeden dik duruyor onurlu duruş sergiliyor. Kendisine dayatılan gündemlere düşmüyor. Kendi gündemini kendi belirliyor bunun peşinde ilerliyor. Biz yapay gündemlere sanal gündemlere takılıp gitmiyoruz. Ülkemizi büyütmenin milletimizi daha fazla refaha kavuşturmanın mücadelesini veriyoruz.

EYVALLAH DEMEYİZ
Türkiye'nin içeride ve dışarıda huzuru, barışı, kardeşliği savunmasından rahatsız olanlar var. Biz bunun karşısında asla geri adım atmayacağız. Türkiye üzerine oynanan oyunlara asla eyvallah etmeyiz. Tüm tuzakları aşacağız. Türkiye'yi güven içinde huzur içinde büyüteceğiz 2023 hedeflerine ulaştıracağız.
Asla karamsar olmayacaksınız, asla kötümser ve yeis içinde olmayacaksınız. Siz hakka ve haklıya mazluma sahip çıktığınız sürece size de bu ülkeye de hiçbir şer odağı musallat olamayacaktır.
Mısır'da, Başta Adeviyye Meydanı olmak üzere Mısırlı kardeşlerimiz onurlu şekilde dik durarak darbeye karşı çıkıyorlar. Şiddete başvurmadan provokasyonlara aldanmadan kendilerine yönelik darbeye itiraz ediyorlar. Ve ne diyorlar "Benim oyum nerede?" Bu bölgenin özellikle insanını koyun zannedenler çok büyük bir şaşkınlık yaşıyorlar. Büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar. Mısır'da darbeyi yaparız işimizi yaparız diyorlardı. Ama Mısır halkı bu oyunu bozdu bu senaryoyu yırtıp attı.
Benzer senaryoyu Türkiye'de de oynamaya çalıştılar. Tencere tava çalanlara aldanmayın. Halkı rahatsız eden bu insanlar demokratik bir arayış içinde değil. "Ağaç, park, çevre" diyerek insanları sokağa döktüler. Türkiye'de demokrasiye sahip çıkanları 76 milyonun tamamını koyun olarak gördüler, göbeğini kaşıyan adam, kömürcü makarnacı dediler. Camilerimize başörtülü kızlarımıza hakaret ettiler. Bu milletin sabrını itidalli duruşunu tahkir ettiler. Ama millet sandığa sahip çıktı. Meydanlara koşarak, milli iradeye sahip çıktı. Artık meydan boş değil.
Şimdi en büyük meydana gidiyoruz. Sandık meydanı. 7 ay sonra o meydanda bir araya geleceğiz. Halkın iradesine saygı duymayanları orada sorgulayacağız. Halklar artık sandık sonuçlarına seçimlerine çok güçlü sahip çıkıyor, darbelere karşı dik duruyor. Biz omurgalı olacağız. İrademize saygı isteyeceğiz.
Biz 10,5 yıl boyunca bu milletin hiçbir ferdi arasında ayrımcılık yapmadık. Türk de Zaza da, Kürt de bu milletin bir ferdi, devlet karşısında birinci sınıf vatandaştır. Alevi de Sünni de Yezidi de, Hristiyan da bu milletin birinci sınıf vatandaşıdır.

ŞERAFETTİN ELÇİ JESTİ
Başbakan Erdoğan, Şırnak'taki havaalanının da tamamlandığını belirterek bir sürprizi açıkladı. Erdoğan havaalanına "Şerafettin Elçi" isminin verildiğini belirterek "Bu ülkenin eski siyasetçilerinden, eski bakanlarından, Şırnak'ın evladı, Şerafettin Elçi Havalimanı'nı açacağız. Biz farklıyız. Bu noktada halkımızın tümünü kucaklıyoruz" dedi. Önde gelen Kürt siyasetçilerden Elçi 2012'de hayatını kaybetmişti.

"MOLOTOFLA, PALAYLA DOLAŞAN BİR GENÇLİK İSTEMİYORUZ"
Başbakan Erdoğan Bingöl Havaalanı'nın açılış töreninden sonra valilik tarafından Bingöl Üniversitesi'nde düzenlenen iftara katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, özetle şu mesajları verdi:
Sınır komşularımızda olan bunca zulme biz seyirci kalamayız.Ya elimizle müdahale edeceğiz ya dilimizle müdahale edeceğiz ya da buğuz edeceğiz.
Her farklı görüşe saygımız var ama şiddete yok. Devlet üniversitelerine artık güvenlik gücü olarak özel güvenlik değil devletin güvenlik güçleri yerleştirilecek. Buralarda da çok farklı şeylerin olduğunu görmek bizi çok farklı sorumluluklara itiyor. Hiçbir öğrencinin hayatını tehdit altında görmek istemiyoruz. Molotof kokteyli ile palayla, şunla bunla dolaşan bir gençlik biz arzu etmiyoruz. Hoşgörü ile sabırla her türlü oyunu el ve gönül birliği ile bozacağız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Süreci bozan hesabını veremez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN