Türkiye'nin en iyi haber sitesi

48 madde için takvim yerine ret yanıtı geldi

'li Şandır'ın mesajının ardından AK Parti, MHP grubunu ziyaret etti. Olumlu geçen görüşme sonrası AK Parti takvim beklerken, Devlet Bahçeli'nin sert açıklaması geldi

Giriş Tarihi: 16.7.2013
Grup Başkanvekili Mehmet Şandır'ın, 48 maddelik anayasa değişikliğinin hemen gündeme getirilip çıkartılması yönündeki açıklamalarının ardından MHP ile temasa geçen AK Parti, takvim beklerken sert açıklamalar geldi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun üzerinde uzlaştığı 48 maddeyi getirip Meclis'ten çıkartalım" önerisinden sonra CHP, "başkanlık sistemini çekin" koşulu getirirken, konuyu yetkili kurullarında görüşeceğini açıkladı. Daha sonra da MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, bir açıklama yapıp, "Varılan 48 maddelik uzlaşmayı önemli buluyoruz bunun kanunlaştırılması için MHP hazırdır" açıklaması yaptı. MHP'nin bu tavrı üzerine AK Parti kurmayları MHP grubunu ziyaret etti. MHP'liler ile görüşen AK Partililer, "Değişiklik önerisini ne zaman gündeme getirelim, bir takvim belirleyelim. Meclis'ten isterseniz hemen çıkartabiliriz" dedi. MHP'liler de, takvim ile ilgili yanıt vermek için süre istedi. AK Parti, MHP'den gelecek yanıta göre CHP ve BDP'yi de ziyaret etmeye hazırlanırken, tam tersi bir tablo ortaya çıktı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "48 maddenin Meclis Genel Kurul'a getirilmesi çok erken, çok zamansız ve çok da gereksizdir" açıklaması yaptı.

ŞANDIR'DAN AÇIKLAMA
Başkent kulislerinde, "Nasıl bir gelişme yaşandı ki MHP bu tavrını değiştirdi" sorusunun yanıtı aranmaya başladı. SABAH'ın sorularını yanıtlayan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Oktay Öztürk, Şandır ve Bahçeli'nin söylemek istediklerinin aynı olduğunu savunarak, "48 maddeyi bahane ederek masayı dağıtmak istiyorlar. Çünkü Kandil'in istedikleri komisyondan çıkmadı. 48 madde polemiğini masayı dağıtmak için gündeme getirdiler. Bizim tepkimiz buna" dedi. 48 maddenin vatandaşların beklentisini karşılayacak hükümler içermediğini ifade eden Öztürk, vatandaşın taleplerini de karşılamak için daha fazla madde üzerinde uzlaşmaya çalışmalıyız" diye konuştu. Şandır da dün bir yazılı açıklama yapıp, "Genel Başkanımız 48 maddelik değişiklik için 'çok erken, zamansız ve gereksiz' demiştir. Doğru olanı budur. Geçerli alanı Genel Başkanımızın açıklamasıdır. 48 maddedeki mutabakatı değerli buluyoruz ve zamanı geldiğinde gereğini yapacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

MHP'DEN HÜSEYİN ÇELİK'E TEPKİ
MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Başbakan'a yönelik "İtibarı kalmadı" şeklindeki ifadelerinin ardından başlayan söz düellosu sürüyor. Bahçeli'ye önceki gün yanıt veren AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik'in "Bahçeli'nin kimyası bozulmuş" eleştirisine MHP'lilerin tepkisi sert oldu. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Keçi sarhoş olunca kurda meydan okumaya başlarmış. Hüseyin Çelik, PKK ile girdiği bu ihanet yolculuğunun her geçen gün deşifre olmasını örtmek PKK yamaklığının verdiği ezikliği bastırmak adına ses çıkarmakta, gürültü yapmaktadır" dedi. MHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Celal Adan da "Ağzından salyalar akıtarak konuşan bu adamın derhal karantinaya alınması gerekmektedir" ifadesini kullandı. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise, "Bahçeli, anayasaya destek vermekten gökkuşağı uzlaşma nedeniyle vazgeçti. Bahçeli sanki iki yüzlü iki ruhlu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
48 madde için takvim yerine ret yanıtı geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN