Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afyon'a var Kırıkkale'ye yok

Giriş Tarihi: 17.7.2013

Afyonkarahisar'daki mühimmat deposunda yaşanan patlamada şehit olan 25 askerin faydalanacağı tazminat hakkından, 2012 öncesi meydana gelen benzer olaylarda ölenler yararlanamayacak

Afyonkarahisar şehitlerine, istihdam, maaş haklarını düzenleyen ve geçtiğimiz hafta Meclis'te kabul edilerek, Köşk'e gönderilen yasada, 2012 öncesi benzer patlamalarda ölenlere yönelik ince bir düzenleme yer aldı. SABAH'ın edindiği bilgilere göre, patlayıcı maddelerle ilgili geriye dönük tazminat ödenmesi yasa hazırlığı sürecinde bürokratlar arasında ciddi tartışmalara neden oldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bürokratları ile ilgili kuruluşların yaptığı toplantılarda, yasanın geriye dönük olaylara da aynı hakkı vermesinin eski belgeleri bulmak ve kanıtlamak açısından sıkıntı yaratacağı kanaatine varıldı. 1 Ocak 2012'den itibaren yaşanan olayları içermesine yönelik karar ise Afyonkarahisar'da Eylül 2012'de 25 askerin şehit olduğu 8'i asker 11 kişinin yaralandığı mühimmat deposundaki patlama göz önüne alınarak belirlendi. Toplantılarda yasanın daha fazla geriye gitmemesine yönelik itirazlarda, "1957'de olan bir olay için başvurulursa belgelerinin çıkarılması imkânsız. Bu nedenle 2012'den başlatalım" denildiği öğrenildi. Var olan düzenlemede 2012'den önce patlayıcı maddeler nedeniyle hayatını kaybedenler, yeni tazminat hakkından faydalanamayacak ve asgari ücret düzeyine çekilen maaş farkları onlara yansımayacak. Fakat vazife malulü oldukları için istihdam hakkı için başvuruda bulunabilecekler. Daha önceki yıllarda yaşanan bazı olaylar şunlar:

İSTİHDAM HAKKI VAR
2008'de Kırıkkale'de MKE'ye ait barut fabrikasının deposunda meydana gelen patlamada 3 kişi öldü, 26 kişi de yaralanmıştı. 1997'deki patlamada ise 2 kişi hayatını kaybetmiş, 50 kişi yaralanmıştı.
2009'da İzmir Aliağa İlçe Emniyeti'nde görevli bomba uzmanı Bilal Konakçı, kaçak balıkçılardan ele geçirilen bombayı emniyete götürdüğünde patlama oldu. Konakçı'nın bir eli ve üç parmağı koptu, bir gözünü kaybetti
2008'de İzmir Emniyeti'nde incelenen bir bomba patladı. İki bomba uzmanı yaralandı.
1991'de Türk-Amerikan Derneği'ne konulan bomba İstanbul Emniyeti'ne götürülüp incelenmek istediği sırada infilak etti. 2 bomba imha uzmanı ile 3 polis şehit oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afyon'a var Kırıkkale'ye yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN