Erdoğan: Ben dört dörtlük Aleviyim

AK Parti Ankara İl Başkanlığı tarafından dün akşam düzenlenen iftar yemeğinde konuşan Başbakan Erdoğan "Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük Aleviyim" dedi

Giriş Tarihi: 18.7.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, toplumda bir Alevi-Sünni ayrışması için çalışıldığı vurgusunu yaparken, "Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse ben dört dörtlük Aleviyim" ifadesini kullandı. AK Parti Ankara İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftarda konuşan Erdoğan, şu mesajları verdi:
Çok klasik, son derece bayat senaryoyu Mısır'da uygulamak istediler. İnsanları yönlendirmek, galeyana getirmek suretiyle bir meydanı doldurdular? O meydanı ülkenin bütün bir fotoğrafı gibi tüm dünyaya servis ederek bir darbeyi meşrulaştırabileceklerini zannettiler. Dünya bunu görmeyecek, duymayacak, duysa bile kimse tepki vermeyecek zannediyorlardı. Ama yanıldılar. Mısır halkı tek yürek halinde meydana çıktılar, darbeye karşı onurlu ve meşru bir mücadele başlattılar ve bu mücadeleyi sürdürüyorlar.
Bana dün bir mektup geldi Mısır'dan. Konuşmalarımızı beğenmiyorlarmış. Rahatsız oluyorlarmış. "Türkiye'yi aslında biz çok takdir ediyoruz. Çok takdir ettiğimiz bir başbakanları vardı. Ama şimdi bazı gerçekleri bilmedikleri için yanlış açıklamaları yanlış beyanları oluyor diyorlar. Hatta gerekirse telefonla da konuşabiliriz" diyorlar. Şimdi güler misin, ağlar mısın? Bir defa ben seninle nasıl konuşacağım? Sen seçilmiş değilsin. Sen darbe hükümeti tarafından veya darbe yönetimi tarafından atanmış birisisin. Ben tüm dünyaya sesleniyorum. Askeri darbeyi yapan kişi yani Sisi, Milli Savunma Bakanı olmuş, kendi getirdiği Cumhurbaşkanının karşısında yemin ediyor. Böyle bir trajedi olabilir mi? Buna Batı niçin sessiz kalıyor.
(Cumhurbaşkanı Yardımcısı Baradey'e eleştiri) Sen seçimlerde yüzde 1.5 oy aldın. 1.5 oy aldın? Ama Mursi, yüzde 52 oy aldı. Yüzde 52, 1.5'tan büyüktür. Önce ona saygı göstermesini bileceksin. Bizim derdimiz Mursi değil. Ama ben Cumhurbaşkanı olarak Mısır'da Mursi'yi görüyorum. Mısır'da halka saygıdan dolayı böyle görüyorum. Eğer Baradey seçilmiş olsaydı bugün bu ifadeleri onun için de kullanırdım.
3. Köprüyü yapıyoruz İstanbul'a. Bunun yapılmaması için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Bunlar birinci, ikinci köprüye de "hayır" dediler ama sonra üzerinden gidip geldiler. Ee, hadi kullanmayın o köprüleri sandalla gidip gelin.
Alevilik Sünnilik ne demek ya. Alevilik Hz. Ali Efendimizi sevmek değil mi? Alevi Müslüman değil mi? Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük Aleviyim. Ali efendimizi çok seviyorum. Sevgililer sevgilisinin damadı, cengaver. Onu nasıl sevmem. O nasıl yaşıyorsa onun gibi yaşamaya gayret ediyorum. Ama Aleviyim diye ortaya çıkıp Hz. Ali'nin yaşam şeklinden uzak olanlara söyleyecek hiçbir şeyim yok.

BAHÇELİ'Yİ ELEŞTİRDİ: ÖNCE DÜRÜST OL
Bir Anayasa çalışmasıdır, gidiyor. Milletimiz tabii yeni anayasa bekliyor. Fakat ana muhalefet partisi başta olmak üzere MHP, BDP ön kesmek için ellerinden geleni yapıyorlar. İşte 2 gün önce MHP'nin Genel Başkanı zehir zemberek bir basın açıklaması yaptı. Benim edebim, onun ağzıyla konuşmaya müsaade etmez. Bizi terör örgütüyle işbirliği yaparmış gibi gösterme gayreti içerisine girmek aslında bir zillettir, bir dalalettir. Biz sadece ülkemizde acaba bu terörü nasıl durduracağız, bitireceğiz bunun gayreti içindeyiz. Önce dürüst ol. 48 maddede mutabık kalındığına göre bir gün önce yardımcın "ön koşulsuz biz bunu çıkarmaya varız" diyor, bir gün sonra sen çıkıyor "hayır" diyorsun? Önce siz kendi içinizde vuruşmaya düşmüşsünüz. Samimi olsanız, 4 siyasi parti madem 48'inde anlaştı, buyurun bunları geçirelim, bundan sonra artırabiliyorsak daha da artıralım.

'SEÇİME ÇALIŞ'
Bugünlerde yavaştan yavaşa sandık sonuçlarına ilişkin tartışmalar başladı. Eskiden seçim sandıklar açılınca yenilenler 'hile var' diyerek ortalığı velveleye verirlerdi. Şu anda seçime 8 ay varken yenileceğini anlayanlar çok erken şekilde yaygara koparmaya başladılar. 8 ay kala bahane üreteceğinize gidin ve çalışın. Sandık, demokrasi dışı arayışların panzehiridir. Azınlığın çoğunluğa zulüm etmesinin engelidir. Sandıktan 'Hitler çıkabilir' diyerek sandığı ortadan mı kaldıralım?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Ben dört dörtlük Aleviyim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN