Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül, Erdoğan ve Özel ile görüştü

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile görüştü.

Giriş Tarihi: 18.7.2013 18:54
Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Gerçekleştirilen görüşme basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Görüşmede, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi yönetimine askeri darbe ile son verilmesinin ardından yaşanan gelişmelerin, Suriye'nin Kuzey'inde PYD'nin faaliyetlerinin ve çözüm sürecinde gelinen son durumun masaya yatırıldığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Gül bugün ayrıca, TBMM Başkanlığı'na yeniden seçilen Cemil Çiçek'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Gül'ün görüşme trafiği arasında MİT Müsteşarı Hakan Fidan da vardı.

İstanbul'dan Ankara'ya dönen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'dan, PYD'nin Suriye'nin Kürt bölgesinde sağlamaya çalıştığı hakimiyet konusunda ayrıntılı bilgi aldı.

Programda yer almamasına rağmen terörle mücadeleden sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, bugün Köşk'e çıkarak, Gül ile görüştü.

Gül, saat 12.00'de Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile görüştü. Gül, saat 14.00'te ise MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı kabul etti. Fidan; PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD'nin bu ülkenin Kürt bölgesinde kurmaya çalıştığı etkinlikle son durum konusunda Gül'e ayrıntılı bilgi verdi.

Fidan'ın, Gül'e çözüm sürecinde gelinen nokta ve PKK'nın Suriye'ye yönelik stratejisi konusunda Gül'e değerlendirmede bulunduğu kaydedildi.

PROGRAMDA OLMAYAN GÖRÜŞME

Gül'ün programında yer almamasına dağmen Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, bugün Köşk'e çıktı. Atalay'ın ziyareti, İstanbul'da kulak operasyonu geçiren Gül'e "geçmiş olsun" ziyareti olarak aktarıldı. Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanlığı görevi bulunan Atalay'a, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı bağlı. Terörden sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Atalay, Gül'e, sınırdaki gelişmelerle ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Suriye sınırındaki kamplarda barınan 200 binin üzerinde mültecinin arasına teröristlerin sızmaması için alınan önlemler konusunda da Atalay, Gül'ü bilgilendirdi.

Gül ile Erdoğan akşam saat 19:15'te ise Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı 93. Kuruluş Yıldönümü ve Sancak Devir Teslim Töreni'ne katılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül, Erdoğan ve Özel ile görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN