Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Resulayn'da iktidar savaşı

Giriş Tarihi: 18.7.2013
Türkiye-Suriye sınırının hemen güneyindeki Resulayn'da, PKK'ya yakın PYD ile Esad rejimine karşı savaşan El Nusra arasındaki iktidar mücadelesi çatışmaya dönüştü. PYD'nin silahlı kanadı YPG ile radikal İslami grup El Nusra arasında süren çatışma iki tarafın bölgeyi paylaşamamasından kaynaklanıyor.

CİDDİ BİR KÜRT NÜFUSU VAR

Suriye'de yaşanan iç savaşın Türkiye sınırlarına dayandığı yerlerin başında Resulayn geliyor. Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'ne sadece birkaç yüz metre uzaklıkta Haseki kentine bağlı Resulayn daha önce Esad yönetimindeydi. Kısa bir süre önce Hür Suriye Ordaku ve El Nusra Resulayn'ı ele geçirdi. Esad güçlerinin çekilmesinin ardından PYD, burada ciddi bir Kürt nüfusu bulunduğu gerekçesiyle muhaliflerden kenti terk etmelerini istedi. PYD Kürtler üzerinde baskı kurulduğunu öne sürdü. El Nusra bölgede denetim kurmaya başlayınca gerilim tırmanmaya başladı. Gruplar arasında iki kez çatışma yaşandı, her seferinde ateşkes ilan edildi. İki gün önceki olayda El Nusra, PYD devriye aracına saldırınca yeniden çatışmalar başladı.

ÖZERKLİK Mİ İLAN EDECEK?
Resulayn'da süren iktidar kavgası ile birlikte PYD'nin yakın bir zamanda özerklik ilan edeceği konuşulmaya başlandı. PYD'nin Kürt partilerinin de desteğini aldığı öne sürülürken, birkaç ay sonra Anayasa için referanduma gideceği ifade ediliyor. PYD'nin hazırladığı özerklik planını Suriye'de faaliyet gösteren diğer Kürt partilerle de paylaştığı belirtiliyor. Bazı Kürt grupları, PYD'ye destek için Kuzey Irak'ın sınır kapısını açması için baskı yapıyor. Bölgesel Kürt Yönetimi Suriye Kürt Yüksek Konseyi'nin görevde kalmasını istiyor. Barzani, Erbil sözleşmesine uyulmaması konusunda Suruye'deki Kürt grupları daha önce uyarmıştı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Resulayn'da iktidar savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN