'Mezhepçi değiliz'

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin devlet geleneğinde ve dış politika ilkelerinde mezhepçilik veya dini istismar bulunmadığını belirterek,"İktidarımız sürecinde de olmayacaktır" dedi

Giriş Tarihi: 19.7.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, Büyükelçilere "Türkiye'yi yakından tanıyın. Analizlerinizi yalnızca bugüne bağlı kalarak değil, geçmişten bugüne nasıl geldiğini göz önünde bulundurarak yapın" dedi. AK Parti'nin geleneksel 6. Büyükelçilere İftar Yemeği'nde konuşan Başbakan Erdoğan, şu mesajları verdi:

MISIR ÇEKMESİN: Her bir darbe Türkiye'ye çok ağır bedeller ödetti. Kardeşimiz olarak gördüğümüz Mısır halkının aynı acıları yaşamasını aynı bedelleri yaşamasını arzu etmiyoruz. Çifte standartla hareket etmemek ve yanlışa yanlış demek demokrasiye inanmış tüm ülkelerin görevidir.

İÇİŞLERİNE KARIŞMAYIZ:
Bugün Mısır'ın başına gelen yarın başkalarının da başına gelebilir. Türkiye kimsenin iç işlerine karışmak niyet ve arzusunda değildir. Dünyada ve bölgemizde huzurdan, barıştan, refah ve dayanışmadan başka bir arzumuz yoktur.

ÜLKELERİNİZE ANLATIN:
Türkiye'nin politikası çıkar odaklı değil değer odaklıdır. Dedik ki, seçimle gelen seçimle gitmelidir. Seçimle gelen askeri darbe ile gitmemelidir. Burada konuştuklarımızı ülkelerinize yansıtmalısınız.

MEZHEPÇİLİK YOK:
Türkiye'nin devlet geleneğinde ve dış politika ilkelerinde mezhepçilik veya dini istismar hiçbir zaman bulunmamıştır. Bundan sonrada iktidarımız sürecinde olmayacaktır. Irak'ta hükümeti kuranların hangi mezhepten olduğu bizim için hiçbir zaman belirleyici unsur olmamıştır.

RUSYA VE ÇİN:
Kardeş bildiğimiz Suriye halkının bu rejimden kurtularak, hak ve hukukun verdiği tüm desteği sağlamaya devam edeceğiz. Rusya'ya, Çin'e, İran'a sesleniyorum, 'artık buradaki uzlaşmacı sürece destek vermeniz gerekir' diyorum. Bu işi çözmede büyük bir sorumluluklarının olduğunu ifade ediyorum.

İRAN İLE ŞEFFAFIZ:
İran'la ilişkilerimizde de her zaman için şeffaf ve yapıcı bir tutum içinde olduk. Anlaşamadığımız konularda düşüncelerimizi açıkça ifade ettik. Türkiye olarak hem El-Fetih hem de Hamas ile yakın temasımızı sürdürüyor, iki tarafı ittifaka yönlendirmek istiyoruz.

TÜRKİYE'Yİ İYİ TANIYIN:
Türkiye'yi daha iyi anlayabilmek, daha iyi analiz edebilmek için, Türkiye'nin nereden geldiğinin ve bugünlere nasıl geldiğini iyi anlamak gerekiyor. Türkiye'yi sadece bugünü analiz etmek, eskisinden bağımsız değerlendirmek eksik olur. Türkiye'yi dünya ile bütünleştirmek için tarihi nitelikte işler yaptık.

HAKLARI İADE ETTİK:
Daha on yıl öncesine kadar Türkiye'de yasaklı kelimeler, dokunulamayan kurumlar vardı. Yasaklarla mücadele ederek bu baskıyı biz kaldırdık. Vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini kısıtlayan hükümlere biz son verdik. Şu anda tüm azınlık vakıfların gayrimenkullerini kendilerine iade etmeye başladık. Demokratikleşmesinin canlı bir süreç olduğunu biliyoruz ve bunu devam ettireceğiz.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mezhepçi değiliz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN