Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşil için gazete ilanı!

Diyarbakır'da devam eden 16 sanıklı JİTEM davasında yargılanan "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım'a gazete ilanıyla tebligat yapılmasına karar verildi.

Giriş Tarihi: 19.7.2013 15:17 Güncelleme Tarihi: 19.7.2013 16:46

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve tutuksuz yargılanan 16 sanığın katılmadığı duruşmada ilk olarak dosyaya gelen evraklar okundu. Gelen evraklar arasında, Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Musa Anter cinayeti davasının bu davayla birleştirilmesine ilişkin muvafakat verilip verilmeyeceği konusundaki müzekkere yazısı da yer aldı.

Mağdur avukatı Barış Yavuz, Mahmut Yıldırım için yakalama kararı verilmesini, Musa Anter cinayeti ile ilgili dava dosyasının da bu dosyayla birleştirilmesini talep ettiklerini söyledi.

İddia makamı ise önceki ara kararların yerine getirilmesinin ve hakkında yakalama emri bulunan sanıkların yakalanmalarının beklenmesi yönünde karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, haklarında yakalama emri bulunan sanıklar Mahmut Yıldırım, İbrahim Babat, Zahit Karadeniz ve Muhsin Gül hakkındaki yakalama emrinin devamı ile infazlarının beklenmesine ve Bingöl'ün Solhan İlçe Jandarma Komutanlığı'na Yıldırım'ın tespit edilen Ankara'daki adresinin neye istinaden tespit edildiğinin sorulması için yazılan müzekkereye cevap beklenmesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca, Solhan İlçe Jandarma Komutanlığı'ndan gelecek cevabın ardından, Ceza Muhakemeleri Kanunu 247/2 a-b maddelerine göre işlem yapılmasına karar verdi. Buna göre, Mahmut Yıldırım ile ilgili gazete ilanı verilerek, bu ilanın Yıldırım'a ait olduğu bilinen konutunun kapısına asılacak. Gazete ilanına rağmen 15 gün içinde gelmemesi durumunda, olay tutanak altına alınarak Yıldırım'ın başta kırmızı bültenle olmak üzere aranmasına karar verilecek.

Mahkeme, ilan prosedürünün tamamlanmasının ardından, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 248. maddesinin uygulanması ve Musa Anter cinayeti davasının da bu dosya ile birleştirilmesi konusunda görüşünü iki dosyayı inceledikten sonra vereceğini açıkladı.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada, Diyarbakır, Mardin, Batman ve Şırnak'ta, "birden fazla adam öldürme, kundaklama ve bombalama eylemi gerçekleştirdikleri" iddiasıyla yargılanan ve aralarında "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçı Abdülkadir Aygan'ın da bulunduğu 16 sanık hakkında, "Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak" ve "Birden fazla kişiyi öldürmek" suçlarından 15 yıl hapis ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları verilmesi isteniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşil için gazete ilanı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN