Bakanlıktan valilere 'sivil personel' uyarısı

İçişleri Bakanlığı, valilere gönderdiği yazıda, sivil personelin toplumsal olaylarda polis yeleği ve mevzuata uygun araçlarla görev yapmasını istedi

Giriş Tarihi: 24.7.2013
İçişleri Bakanı Muammer Güler, toplumsal olaylarda hareket tarzına ilişkin 81 il valiliğine emir yazısı gönderdi. Yazıda, şu ifadelere yer verildi:
MEVZUATA UYGUN ARAÇ VE GEREÇ:
Son günlerde meydana gelen olaylara müdahale eden bazı sivil polis memurlarımızın, mevzuatta sayılmış araç ve gerecin dışında farklı araç ve materyaller kullanmak suretiyle teşkilatımıza yakışmayan tutum ve davranış içerisinde bulundukları, ayrıca, eylemci kişi ve gruplara tepki gösteren bazı kişi ve grupların da ellerinde sopa, pala gibi materyallerle eylemcilere saldırıda bulundukları görülmüştür. Bu ve benzeri olayların ve görüntülerin tekerrür etmemesi amacıyla toplumsal olaylarda görev alan ve cop taşıyacak olan sivil personelimizin, polis olduğunu gösteren polis yeleğini mutlaka giymeleri ve mevzuata uygun araç gereçlerle görev yapmalarının sağlanması gerekmektedir.
GAZ FİŞEKLERİ: Göz yaşartıcı gaz kullanılarak müdahale edilmesi gereken ve 40 metreden daha kısa mesafede bulunan gruplara karşı, öncelikli olarak gaz el bombaları, OC gaz püskürtücü tüpler, namlu ağzı fişekleri ve el spreyleri kullanılması, gaz fişeklerinin ise belirtilen mesafelerde kullanılmamasına özen gösterilmesi, göz yaşartıcı gaz fişeklerinin direkt olarak şahıslar hedef alınarak kullanılmaması ve müdahalelerin kamera ile kayıt altına alınmasının sağlanmasını önemle rica ederim.
PALALILARA MÜSAADE EDİLMEMELİ: Eylem ve etkinlik yapan gruplara karşı tepki gösteren kişilerin, sopa, pala gibi materyallerle müdahale etmelerine müsaade edilmemeli. Yeteri kadar kuvvetle çevre emniyeti alınarak bu tür girişimde bulunan kişilere de derhal müdahale edilerek, adli mercilerce haklarında yasal işlem yapılması sağlanmalı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlıktan valilere 'sivil personel' uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN