Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çok küçük çok geç yetmez ama evet'

Giriş Tarihi: 24.7.2013

ABD'nin 5 seçenekli Suriye planını değerlendiren Davutoğlu, "Olamıyorsa, Bosna'da ve Kosova'daki gibi uçuş yasağı da dahil olmak üzere bütün alternatifler düşünülmeli" dedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD'nin Suriye'ye ilişkin beş seçenekli askeri planı için "BM Güvenlik Konseyi kararıyla birlikte bu tür seçenekler devreye sokulabilirse uluslararası meşruiyet açısından son derece faydalı olur" dedi. Davutoğlu, "Bu olamıyorsa Bosna'da ve Kosova'da olduğu gibi uçuş yasağı da dahil olmak üzere bütün alternatifler düşünülmeli" diye konuştu. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile önceki gün telefonla görüşen Davutoğlu, mevkidaşı ile önümüzdeki günlerde bir daha görüşecek. Polonya'nın başkenti Varşova'da SABAH'ın konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, şunları söyledi.
* TEDBİR EN BAŞTA ALINABİLİRDİ: Bu tür kriz durumlarında bir kural vardır. Bosna'da ve Irak'ta yaşandı. Önlemler, vaktinde alınmazsa, daha sonraki aşamalarda çok daha kapsamlı tedbirler bile yetersiz kalabilir. Şimdi zikredilen bazı önlemlerin çok daha azı, çok daha az maliyetlisi, çok daha erken bir aşamada özellikle BM tarafından devreye sokulmuş olsaydı, bütün bunlara ihtiyaç kalmayabilirdi.
* ÇOK AZ VE ÇOK GEÇ: Katliamlar bu aşamaya gelmemişken tedbir alınabilirdi. Scud füzesi, hava bombardımanı, kimyasal silah kullanmadan önce bunlar durdurulabilirdi. ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey'in şimdi bahsettiği tedbirlerden bir kısmı daha az ölçekli olarak ilk aşamalarda alınmış olsaydı, bu kadar insan ölmezdi, daha kapsamlı önlemlere ihtiyaç kalmayabilirdi. İngilizlerin bir tabiri var: Too little, too late. Çok az ve çok geç.
* NET MESAJ VERİLMELİ: (ABD'nin seçeneklerini uygulanabilir buluyor musunuz?) Bir kısmını tabii... Bazı net mesajların Suriye rejimine iletilmesi lazım. Aksi takdirde bu kriz yaygınlaşacak. .
* UÇUŞ YASAĞI: (Yetmez ama evet gibi bir tablo ortaya çıkıyor. Seçeneklerin hangisini uygulanabilir buluyorsunuz?) Öyle... BM Güvenlik Konseyi kararıyla birlikte bu tür şeyler devreye sokulabilirse uluslararası meşruiyet açısından da son derece faydalı olur. Ama eğer bu olamıyorsa aynen Bosna'da ve Kosova'da olduğu gibi uçuş yasağı da dahil olmak üzere bütün alternatifler düşünülmeli, gözetilmeli ve bir ortak eylem planı etrafında buluşulmalı.
* BEYİN FIRTINASI DEĞİL EYLEM PLANI: (ABD'li muhataplarınızdan bunun bir takvimi olduğu izlenimi ediniyor musunuz?) Kerry'le dün bunu konuştuk. Mayıs'taki ABD ziyaretinde alternatifler konusunda değişik konular ele alındı. Önemli olan bunların hangi süreçlerle devreye sokulacağı meselesi. Bizim görmek istediğimiz "beyin fırtınası" değil, uygulanabilir bir eylem planı çerçevesinde Suriye rejimine net mesajlar verilmesidir. Bundan sonra katliamın durdurulması için atılacak net kararlı adımlar konuşulmalı.

VARŞOVA'DA CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYINDA
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Polonya'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski tarafından kabul edildi. Büyükelçiler Konferansı'na katılmak ve ikili temaslarda bulunmak üzere Polonya'ya gelen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Komorowski ile başkent Varşova'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya geldi. Görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı gerçekleşti. Davutoğlu, ziyareti kapsamında, Büyükelçiler Konferansı'na onur konuğu olarak katıldı ve Polonyalı mevkidaşı Radoslaw Sikorski ile görüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çok küçük çok geç yetmez ama evet'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN