Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'PYD, Kürtleri iç savaşa sokabilir'

Giriş Tarihi: 24.7.2013
Suriye'de özerklik ilan etme çabasına giren PYD'nin Kürtleri ateşe çektiği belirtiliyor. Suriye'deki gelişmeleri masaya yatıran Bakanlar Kurulu, PYD'ye karşı taviz verilmemesini kararlaştırdı. Ankara'nın "ateşle oynuyor" yorumu yaptığı PYD ile ilgili bilgiler şöyle:
PYD, Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerin yüzde 15'ini temsil ediyor. Kürt ve Türkmen aşiretleri ile husumet içinde.

EL-PARTİ VE AZADİ

Kürtlerin bölgedeki en köklü siyasi yapısı El-Parti. Bir diğeri de Azadi Partisi. Barzani'ye yakın iki parti PYD ile mücadele içinde.
Bölgedeki Türkmenler ÖSO çatısı altında savaşıyor. Türkmenlerin husumet içinde oldukları PYD'nin yönetimini kabul etme ihtimali yok.
Araplar da Esad'ın yanında yer alan PYD'ye karşı.
Sınır kapıları ve petrol alanları El-Ekrad (Kürt Cephesi) elinde. PYD ile yakın ilişki içinde olsa da özeklik için henüz pozisyon almadı.
Bölgedeki en aktif silahlı yapı Selahaddin Tugayları. Kürt ve Türkmen gruplardan oluşuyor. PYD'yi tehdit görüyorlar, bölgeden çıkarmak istiyorlar.
27 Haziran'da Kürtlerin yaptığı eylemde halka ateş açan PYD, 6 kişinin ölümüne neden oldu. Bu saldırı, Kürtler için kırılma noktası oldu.
PYD ile kan davası olan Kürt aşiretleri ile Nursa Cephesi'ne bağlı tugayların kuzeye çıkması durumunda iç savaşın çıkmasından endişe ediliyor.

CEYLANPINAR'DA KULE NÖBETİ ZIRHLI ARAÇTA
PYD ile El Nusra arasında zaman zaman şiddetlenen çatışmalar dün de devam etti. Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde, Suriye sınırında görev yapan askerler nöbet değişimlerini zırhlı araçlarla yapıyor. Askerler, olası saldırılara karşı riskli noktalardaki kule nöbetlerini artık zırhlı araçlarda tutuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'PYD, Kürtleri iç savaşa sokabilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN