Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DHKP/C'nin maskeli planı

Terör örgütü DHKP/C'ye yönelik avukatların yer aldığı iddianamede, örgütün bilgisayar yardımıyla cezaevi görevlilerinin maskelerini yapmayı ve tip değiştirterek elemanlarını cezaevinden kaçırmayı planladığı ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 25.7.2013 15:55 Güncelleme Tarihi: 25.7.2013 15:56
Avukatların sanık olarak yer aldığı iddianamede, 1 Ocak 1998 tarihli 'serdar-ocak-o01oc01' isimli word belgesinde bilimkurgu filmlerini aratmayan bir düşünce yer alıyor. Ele geçirilen belgeler arasında yer alan bu notta, "Belki biraz fantastik ama şöyle birşey teknik olarak mümkünmü diye size soracağız, bilgisayar teknolojisi yardımıyla mask yapmak mümkün diye duymuştuk. Yani fotoğrafı bilgisayara veriyorsunuz ve bilgisayar bu fotoğraftan mask imal ediyor. Biz bunu geçmiş dönemde araştırdık. Ülkede bir tek yerde vardı ve gidip konuşan kişiye birçok soru soruyordu. O dönem Av. Efkan'la araştırmıştık. Belki yurtdışında daha avantajlı olabilir. Dediğimiz gibi biraz hayalci ancak eğer böyle bir olay mümkünse biz buradaki personelin müdürlerin vs. uygun olanlarının fotoğraflarını temin ederiz ve onlar yerine rahatlıkla çıkabiliriz. Ayrıca böyle bir yöntem mevcutsa dışarıda da değişik amaçlarla kullanılabilir" diye teklif getirilmiş, sonrasında; "Eksikliklerimizi tespit edip tamamlamaya çalışacağız. Örneğin makyaj malzemeleri bile sorun oldu. şimdilik en azından avukatlar ellerinde bulunan hazır makyaj malzemelerini getirirlerse iyi olur." ifadeleri yer alıyor.

Konuyla ilgili bir başka belgede ise yurtdışındaki örgüt sorumlusunun Avukat Metin Narin'e yazdığı talimat notuna Narin'in verdiği cevapların yer aldığı belirtildi. Narin'in yazdığı cevapta yüz değiştirmek için istenen malzemelerle ilgili ifadeler yer alıyor. Yazıda, "Bayrampaşa'daki arkadaşlarla kısa bir tartışmamız oldu bildiğiniz gibi oraya bir takim malzemeler götürmüştük bir kısmında aksilik çikmişti biz aksilik çıkan kısmı ile ilgili olarak onlardan yeniden bir liste istedik bir hafta sonra listeyi verdiler ve bu listenin içeriği ile veriliş biçimi konusunda bir tartişma yaşadık verilen listede bir ekleme olacağini öngörüyorduk ancak önümüze dört sayfalık çok ayrıntılı ve daha önce bizden istenenin sekiz dokuz katı malzeme isteyen bir liste çıktı." deniyor.

İstenen malzemeler karşısında örgüt üyelerinin de şaşırdığı ve aralarında tartışma çıktığı anlaşılan yazının devamında, "Listeyi ilk incelediğimizde biraz garibimize gitti listenin başinda tip değiştirilmesi için gerekli malzemeler yazıyor sonra alt başlıklar var alt başlıklarda ise örneğin yüzdeki izleri gizlemek için gerekenler vs başliklar var bunu bu şekliyle bize veriyorlar yani az çok bir illegalite olur yok istenen malzemelere baktığımızda çok abartılı gözüktü bizim için örneğin daha önce üç boya istenmişken şimdi on sekiz tane isteniyor olabilir ihtiyaçlarıdır ancak istenen renklere baktığımızda örneğin portakal rengi deniyor altında ayrı bir kalem var kiremit rengi deniyor yani birbirine benzer on sekiz ayrı renk tonu birden isteniyor diğer malzemelerde de aynı abartı var ilk baktığımızda bu şekliyle olmaz dedik oturup konuşalım istedik ordaki arkadaşımızın yaklaşımı o kadar ziyaretçi arasında sizle pazarlıkmı yapacağiz şeklinde oldu." ifadeleri yer alıyor.

İddianamede bu durum, "Cezaevinde tutuklu veya hükümlü bulunan örgüt mensuplarının firar etmeleri için yapılan planları uygulamak için Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının seferber oldukları, gerekli lojistik malzemeleri cezaevine sokmak yasak olmasına rağmen cezaevine sokmaya çalıştıkları görülmüştür." şeklinde değerlendirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DHKP/C'nin maskeli planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN