Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İçişleri'nden "mezarlık" genelgesi

Giriş Tarihi: 25.7.2013 21:18

Mezarlık olarak belirlenmemiş yerlerde, yönetmeliğe aykırı defin yapılmasına izin verilmemesi istendi.

İçişleri Bakanlığı, mezar yerlerinin belirlenmesine ilişkin bir genelge yayımlayarak valiliklere gönderdi.

İçişleri Bakanlığı, mezarlık yerlerinin belirlenmesi ve defin işlemleri hakkında bir genelge hazırladı. İçişleri Bakanı Muammer Güler imzasıyla valiliklere gönderilen genelgede, Sağlık Bakanlığının "Mezarlık Yerlerinin İnşaası ile Cenaze Nakil ve Defin İşlemleri Hakkında Yönetmelik'te" yer alan hususlar anımsatıldı.

Mezarlık olarak seçilmiş yerlerden başka yerlere cenaze defininin Hıfzıssıhha Kanunu'nda belirtilen haller dışında kesinlikle yasak olduğu bildirilen genelgede, gömme izin belgesi bulunmayan cenazelerin mezarlığa kabul edilemeyeceği vurgulandı.

Yeni alanların defin için uygun olup olmadığına, su kaynakları, meskenlere mesafesi, hakim rüzgarın yönü, arazi ve ulaşım imkanları gibi şartlar da göz önüne alınarak mezarlık yeri seçimi komisyonunun hazırlayacağı rapora göre il veya ilçe hıfzıssıhha kurullarınca karar verileceği belirtilen genelgede, mezarlık yeri seçimi için il merkezlerine bağlı belediye ve köylerde valiliğe, ilçeye bağlı belediye ve köylerde ise kaymakamlığa müracaat edilmesi gerektiği belirtildi.

Genelgede, mezarlık olarak belirlenmemiş yerlerde, yönetmeliğe aykırı defin yapılmasına izin verilmemesi de istendi.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde, çeşitli tarihlerde güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmalarda yaşamını yitiren 170 PKK'lı için Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Yolçatı köyü kırsalında, "şehitlik" tabir edilen bir mezarlık hazırlanmış, bu kamuoyunda tepkiye yol açmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İçişleri'nden "mezarlık" genelgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN