Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğretim üyesi daha fazla ceza almalıydı

Yargıtay, başörtülü öğrenciyi derse almadığı için 2 yıl 1 ay hapse mahkum olan öğretim üyesi için "Daha fazla ceza almalıydı ama aleyhe temyiz edilmedi" dedi

Giriş Tarihi: 27.7.2013
Yargıtay 4'üncü Ceza Dairesi, eski Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü'ye verilen 2 yıl 1 aylık hapis cezasının, başörtülü öğrenciyi derse almayarak eğitim ve öğretim hakkını engellediği, eyleminin kanunda öngörülen suç tipine uyduğu gerekçesiyle onandığı bildirildi. Daire, Pekünlü'ye verilen hapis cezasına ilişkin onama kararının gerekçesini açıkladı. Gerekçede, yerel mahkemenin sanık hakkında verdiği karar hatırlatılarak, yüklenilen eğitim ve öğretimi engellenme eyleminin sanık tarafından işlendiğinin, kanuna uygun yürütülen duruşma sonucu saptandığı vurgulandı. Sanığın eyleminin kanunda öngörülen suç tipine uyduğu kaydedilen gerekçeli kararda, sanığın, değişik zamanlarda öğrencilerin eğitim ve öğretim hakkını engellediği ve suçu kamu görevinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak işlediği belirtildi. Bu nedenle cezanın ilgili Türk Ceza Kanunu hükümleri gereği artırılması gerektiği, aleyhe temyiz bulunmadığından bozma nedeni sayılmadığı kaydedildi. Yargıtay yasalarda tanımlanan "aleyhe temyiz yasağı" gereği, sanık aleyhine temyizde bulunulmadıysa sanığın daha fazla ceza alması gerekse bile bunu bozma nedeni yapamıyor.

KARŞI OY: O ZAMAN YASAKTI
Çoğunluk görüşüne katılmayan bir üye ise karşı oy gerekçesinde, sanığın suçu işlediği tarihlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi ve Danıştayın konuyla ilgili kararlarının yürürlükte olduğunu savundu.Karşı üye gerekçesinde, yasağın devam ettiği yönünde ilgili üniversite rektörlüğünün, fakülte dekanlıkları ile yüksekokullara gönderdiği 23 Mart 2011 tarihli yazısının bulunduğunu kaydetti.

28 ŞUBAT'A KARŞI ZAFER
Davayı kazanan başörtülü öğrenci Fatma Nur Gidal'ın avukatı Mehmet Gün, öğretim üyesinin 2 yıl 1 aylık hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasına ilişkin, "Bu demokratik ortamda hakimler daha cesur davrandılar ve bu kararı verdiler. Karar, 28 Şubat darbesine karşı verilmiş bir zaferdir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğretim üyesi daha fazla ceza almalıydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN