Mısır'da adalet ve vicdan katlediliyor

İstanbul'da TÜMSİAD'ın iftarına katılan Başbakan Erdoğan "Bu katliama sessiz kalan bu vahşetin ortağıdır. Biz bu vahşetin ortağı olmayacağız. Herkes sussa biz susmayacağız" dedi

Giriş Tarihi: 28.7.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'da yaşanan katilamla ilgili, "Hani nerede Avrupa? Hani nerede Avrupa Birliği, hani nerede Avrupa değerleri? Türkiye'de, polisin son derece haklı, son derece meşru şekilde kullandığı su ve biber gazı için yaygara koparanlar, Mısır'daki darbe karşısında, Mısır'daki katliam karşısında neredeler?" diye sordu. Erdoğan, dün İstanbul'da Tüm sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜMSİAD Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen iftarına katıldı. Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:
Bugün İslam dünyası sahura hazırlanırken, Müslümanlar oruç için niyet ederlerken Mısır'da bir katliam başlatıldı. 200'ün üzerinde Mısırlı şehit edildi, 4 bine yakın Mısırlı yaralandı.
Mısır'da seçilmiş hükümeti yok sayanlar, halkın seçtiği hükümeti devirenler, bununla kalmadı halkı da katletmeye başladılar. Önce milli iradeyi katlettiler. Şimdi milleti katlediyorlar. Zalimler aynı zamanda korkaktırlar. Zalimler mazlumlardan korkarlar. Mazlumun ahından korkarlar.
İşte bunların güçleri düşmana yetmez. Bunların gücü, sadece ve sadece kendi halklarına yeter. Bunlar, sadece ve sadece kendi halklarına kükrer, kendi halklarına kahramanlık taslar, sadece kendi halklarını katlederler. Mısır halkı, haftalardır, darbeye karşı son derece onurlu, son derece şerefli bir direniş sergiliyor. Hiç kimseye saldırmıyorlar. Hiçbir şiddet eyleminin içine girmiyorlar. Hiçbir vandallığa, barbarlığa, yağmacılığa müsaade etmiyorlar. Bizim ülkemizde olanların hiçbirisi Adeviyye'de yoktu, Son derece vakur, ağır başlı, sağduyulu bir protesto vardı.
Mısır'da milli irade katledilirken susanlar, şu anda millet katledilirken aynı şekilde susuyorlar. Hani nerede Avrupa? Hani nerede Avrupa Birliği, hani nerede Avrupa değerleri? Sağa sola demokrasi dersi verenler! Hani nerede demokrasi? Nerede demokratik değerler? Birleşmiş Milletler nerede? Türkiye'de, polisin son derece haklı, son derece meşru şekilde kullandığı su ve biber gazı için yaygara koparanlar, Mısır'daki darbe karşısında, Mısır'daki katliam karşısında neredeler?
Gazetelere ilan verip Türkiye'ye en ağır hakaretleri edenler, Mısır'da bir gecede 200'den fazla insan katledildi. Peki şimdi neredesiniz? Bunu neden görmüyorsunuz, neden duymuyorsunuz? İstanbul'da sokaktaki şiddet eylemlerini canlı yayında saatlerce anlatan BBC, CNN, diğer uluslararası medya, Mısır'da darbe yapıldı, şimdi katliam yapılıyor, bunu neden görmüyorsunuz, bunu neden saatlerce canlı yayınla dünyaya duyurmuyorsunuz? Görmezden geliyorsunuz. Çünkü işinize gelmiyor.
Ey İslam dünyası! Mısır'da kardeşleriniz katlediliyor, Mısır'da adalet, hak, vicdan katlediliyor. Peki siz bunu ne zaman duyacaksınız, ne zaman göreceksiniz? Şunu unutmayın ki yarın aynı şey sizin de başınıza gelebilir.
Mısır'da akan masum sivillerin kanı, bu katliama sessiz kalanların eline yüzüne bulaşmıştır. Bu katliama sessiz kalan, tepkisiz kalan; bu vahşetin ortağıdır. Biz bu vahşetin ortağı olmayacağız. Herkes sussa bile biz susmayacağız.

"EN BÜYÜK ÜZÜNTÜM"
Bu gece en büyük üzüntüm neydi biliyor musunuz? 200'ü aşkın kardeşleri şehit edilirken, 5 bine yakın kardeşi orada yaralanırken Tahrir Meydanı'da havai fişeklerini atmak suretiyle eğlenenler vardı. Acaba bu eğlenenler kimlerdi. Bu tür tezgahlara karşı her zaman uyanık olalım.
Türkiye, kendi kararlarını kendisi veren, kendi milleti tarafından idare edilen, artık gündemi belirlenen değil, gündem belirleyen bir ülkedir. Güneşi hiç kimse balçıkla sıvayamaz. Türkiye'nin haritada yerini gösteremeyenlerin iftira ve ithamları, Türkiye gerçeğini değiştirmez, Türkiye algısını değiştirmez.
İngiltere'de, 50'den fazla gazeteci, bir yolsuzluk operasyonunda gözaltına alındı. Siz, İngiltere'de gazeteciler tutuklu diyeni hiç duydunuz mu? İngiltere'de basın özgürlüğü tehdit altında diyen birini gördünüz mü?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'da adalet ve vicdan katlediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN