Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakanlık'ta Suriye zirvesi

Giriş Tarihi: 31.7.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye sınırında gerçekleşen çatışmaları ve iç savaşı kurmayları ile masaya yatırdı. Dün İstanbul'dan, Ankara'ya dönen Erdoğan, ayağının tozuyla Resmi Konut'ta kurmayları ile Suriye zirvesi yaptı. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala katıldı. Toplantının ana gündem maddesi Suriye'nin kuzeyinde devam eden ve zaman zaman Türkiye topraklarını da hedef alan çatışmalar oldu. Irak ve Şam İslam Devleti (İŞİS) ile PYD arasındaki çatışmaların son durumu ile ilgili bölgeden gelen istihbarat bilgileri görüşüldü. Özellikle "Ele geçiren büyük stratejik güç kazanır" ifadeleri ile değerlendirilen Ceylanpınar'daki Cilvegözü Sınır Kapısı'nın karşısında, Suriye tarafında yer alan bölge için yapılan çatışmaların geldiği nokta masaya yatırıldı. Çatışmaların bir süre daha sürmesinin beklendiği dile getirildi. Çatışmanın devam etmesi Ceylanpınar'daki vatandaşlar için riskin devam etmesi olarak değerlendirilirken, alınacak önlemler de detaylı olarak ele alındı.

SINIRDAKİ GERİLİM GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantıda geçtiğimiz hafta İstanbul'da Dışişleri ile MİT bürokratları ile PYD lideri Salih Muslim arasında gerçekleşen görüşmelerin ardından PYD'nin tutumundaki değişimler de ele alındı. Daha önce özerklik ilan etmek için girişimlerde bulunan PYD'nin lideri Muslim, "Bizim özerklik talebimiz yok. Sadece yönetim boşluğunu doldurmak gerekiyor" demişti. Türkiye de bölgedeki Araplar ve Türkmenleri de eşit temsil edecek bir yönetim anlayışına destek verileceğini açıklamıştı. Tüm bu açıklamalardan sonra PYD'nin izlediği yöntemler ve politikalar detaylıca masaya yatırıldı. Sınırdaki özel harekat sayısının ve silah kapasitesinin artırılıp artırılmaması da görüşüldü.

İKİ BİN KİŞİ SINIRA DAYANDI
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, önceki gece Suriye sınırında 1500-2 bin kişilik bir kaçakçı grubunun belirlendiği, uyarılara rağmen faaliyetlerine devam ettikleri, Türkiye tarafındakilerle birleşerek askere saldırdıkları, dağılmamaları üzerine göz yaşartıcı gaz bombasıyla gruba müdahale edildiği ifade edildi. Sınırdaki 2'nci Hudut Alay Komutanlığı Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk sahasındaki grubun dağılması sağlanırken, bir diğer bölgedeki yaklaşık 300 kişilik gruba da müdahale edildiği belirtilen açıklamada herhangi bir zaiyat olmadığı kaydedildi. Grubun, kaçakçılık olaylarına güvenlik güçlerinin müdahalesini protesto etmek için toplanıp sınıra dayandığı öğrenildi. TSK, sınırda hemen hemen hergün gerçekleşen kaçakçılık olaylarına karşı güvenlik önlemlerini artırmış, denetimler oldukça sıklaştırılmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakanlık'ta Suriye zirvesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN