Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En kritik dönemde Barzani Ankara'da

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani kritik bir dönemde Ankara'daydı. PYD, PKK'nın çekilmesi, sınır kapıları, Erbil konferansı ve enerji işbirliği masaya yatırıldı

Giriş Tarihi: 31.7.2013
Suriye sınırında çatışmalar sürerken, Türkiye'ye kritik bir ziyaret daha gerçekleşti. Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye geldi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile dün akşam iftarda bir araya gelen Barzani bugün de Başbakan Erdoğan tarafından kabul edilecek. Suriye sınırındaki gerilim sürerken, PYD Başkanı Salih Müslim'in İstanbul'a davet edilerek Türkiye'nin hassasiyetlerinin aktarılmasının ardından Neçirvan Barzani davet edildi. Bakan Davutoğlu, Suriye'deki gelişmeler konusunda istişarede bulunacaklarını, ekonomik ilişkileri değerlendireceklerini söyledi. Davutoğlu, Ortadoğu'da özellikle de Irak ve Suriye'de gelişmelerin çok hızlı seyrettiğini belirterek, "Bu istişareleri belli bir düzen içinde sık aralıklarla yapma ihtiyacı var" dedi. Ziyarette, Irak'taki seçim sürecine yönelik istişarede bulunulurken görüşmenin önemli bir ayağını da Suriye'deki gelişmeler oluşturuyor. PYD başta olmak üzere muhalif grupların tek çatı altında bir araya gelmesinin önemi vurgulanarak, Kürt yönetiminin de bu konuda rol üstlenmesi bekleniyor. Barzani ile PYD Başkanı Müslim'in insani yardım talebine karşılık sınır kapılarının açılması konusunda görüş alışverişinde bulunulacak.

KONFERANS HAZIRLIĞI

PKK'nın silahları bırakması için yürütülen çözüm sürecine aktif destek sunan Bölgesel Kürt Yönetiminin Başbakanı Barzani'den Ağustos sonunda yapılması Planlanan Ulusal Kürt Konferansı konusunda kapsamlı bilgi alınacak. İçerk, katılımcılar konuşulacak. Konferansa, Barzani'nin başkanlık yapacağı ve Kürt inisiyatifinde yapılacağı için rahatsızlık duyulmaması görüşü aktarılacak. Görüşmenin bir diğer önemli ayağını da çekilme sürecindeki PKK'lıların durumu oluşturuluyor. Sürecin üçüncü ve normalleşme aşaması olarak görülen, silahların gömülmesi, Mahmur Kampı'nın boşaltılması, örgüt üyelerinin rehabilitasyonu sürecinde Kürt Yönetimi önemli bir rol üstlenecek. Öte yandan Enerji Bakanı Taner Yıldız, ziyareti değerlendirirken, "Tabii ki enerji bunun ayrılmaz bir parçası. Gündeme gelmesi halinde de onunla ilgili görüşlerimizi hep beraber paylaşacağız" dedi.

DAVUTOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu resmi ziyaret için Ankara'ya gelen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi. Davutoğlu ile Barzani arasındaki görüşme Dışişleri Bakanlığı konutunda gerçekleşti. Gazetecilerin görüntü almasının ardından görüşme basına kapalı olarak sürdü. Barzani bugün de Başbakan Erdoğan ile görüşecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En kritik dönemde Barzani Ankara'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN