Erdoğan boğazın altından geçti

Marmaray'da ilk test sürüşünü yapan Erdoğan, projeye asrın projesi değil asırların projesi demek gerektiğini söyledi. Erdoğan, "Aslında bu 150 yıllık bir rüya gibi. Ecdadımızın eskiz çalışmalarını yaptığı bir projeydi bu" dedi

Giriş Tarihi: 5.8.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Marmaray'ın ilk test sürüşünü gerçekleştirdi. Ayrılıkçeşme'den Yenikapı'ya boğazın altından geçerek gidip geri dönen Erdoğan, "İnşallah ülkemizin 4 bir yanını biz demir ağlarla örüyoruz. Dikkat edin başkaları değil" dedi. Kadıköy Ayrılıkçeşme'den Marmaray Tüneli'ne giren Erdoğan, İstanbul Boğazı'nı alttan geçerek Yenikapı'ya ulaştı ve yine aynı trenle geri döndü. Projeye asrın projesi demenin yanlış olduğunu aslında bunun asırların projesi olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:

150 YILLIK RÜYA

Böyle bir projeyi ilk defa gerçekleştiriyoruz. Bitme noktası inşallah 29 Ekim 2013. Ayrılıkçeşmesi bizler için bir buluşma çeşmesi olacak. Banliyö sistemleri burada buluşacak.
Aslında bu 150 yıllık bir rüya gibi. Ecdadımızın eskiz çalışmalarını yaptığı bir projeydi bu. Tahakkuk etmek bize nasip oldu. Bu proje sadece İstanbul ve Türkiye'nin projesi değil. Aynı zamanda Pekin-Londra hattını birbirine bağlayacak. Yürümekte olan Kars-Tiflis-Bakü hattı ile de bütünleşecek.
Bizim çevre ve tarihe gösterdiğimiz hassasiyet yapay değildir. Bu konudaki hassasiyetlerimiz 4 yıl bu projeyi ertelememize neden olmuştur.
Denizde bu kadar derininden geçen ilk proje bu. 40 metrede en derin. Bu 60 metre ile onu geride bırakıyor. Arkeolojik kazılar da malum 5 yılımızı aldı. Ama kazılarda İstanbul'un 8 bin 500 yıllık tarihini ortaya çıkardık.
Yüksek hızlı trenle Türkiyemizin bizim dönemimizde buluşmuş olması ayrı bir gururumuzdur. Bundan önce muasır medeniyetler seviyesine çıkmanın lafını yapan zihniyetler vardı ve Türkiye'de raylı sistem noktasında en ufak attıkları bir adım yoktu. 1.5 asırlık geçmişe sahip olan demiryollarımızın cumhuriyetimizin ilk 25 yılında en parlak dönemini yaşadıktan sonra maalesef yarım asrı geçen bir sürede her şey ihmal edildi. Biz ise bu demiryolu seferberliğini başlattık. İstanbulumuzda şu anada kadar 120 kilometrelik bir demiryolu ağı kuruldu. İnşallah 2023'e vardığımızda bunu yaklaşık 720 kilometreye ulaştırmanın çalışmaları yapılıyor.
Daha önce ithal edilen tren setleri bu gün Eskişehir ve Adapazarı'ndaki fabrikalarımızda üretiliyor. 29 Ekim'e Eskişehirİstanbul arası yüksek hızlı treni de yetiştirmenin gayreti içindeyiz. Buradan bineceksiniz. 3-3.5 saatte Ankara'ya ulaşacaksınız.
İnşallah ülkemizin 4 bir yanını biz demir ağlarla örüyoruz. Dikkat edin başkaları değil. Bütün bunların yanında ayrıca yine biz lüks karayolları ile biz örüyoruz.
'Vakit nakittir' sözümüz var. Bunun gereğini de biz yerine getirdik. 4 saatlik yolar 3'e, 2'ye düştü bu ülkede. Bütün bunlar, insan, finans ve bilgi yönetimini iyi başarabilen AK Parti iktidarı ile yapıldı. Gelecek daha iyi olacak.

43 DAKİKA SÜRDÜ
Başbakan Tayyip Erdoğan trenin makinist koltuğuna oturarak test sürüşünü yaptı. Erdoğan ve beraberindekiler tren ile Ayrılıkçeşme'den Yenikapı'ya 43 dakikada gidip geri döndü. Erdoğan dönüşte, "10 kilometrelik hattı test ettik ve mutluluk içinde şunu söyleyebilirim ki hakikaten çok çok ciddi bir konfor. Bu ciddi konfor içinde ne gürültü var ne patırtı. Gayet sakin bir şekilde yolculuğunuzu gerçekleştiriyorsunuz" dedi. İstasyonda kendisini makinist koltuğunda fotoğraflayan basın mensuplarını trene almayı unutan Erdoğan, gazetecilerin bunu hatırlatması üzerine "Ne yapalım. Heyecana tahammül edemedik" yanıtını verdi. Erdoğan proje için, "Tek yönde saatte 75 bin yolcu taşınacak. Bir diğer özelliği de her iki dakikada bir tren çalıştırılabilecek. İstanbul'un kent içi ulaşımında raylı sistemin payı böylece yüzde 8'den yüzde 28'e çıkıyor" dedi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da, "İstanbullular epeyce bekledi ama tam kapasiteye ulaştığında 1.5 milyon İstanbullu bundan istifade edecek. Üsküdar'dan Sirkeci'ye 4 dakikada. Kadıköy'den Kazlıçeşme'ye 19 dakikada gitmek mümkün olacak. Yenikapı'da da Taksim metrosuna iştirak var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan boğazın altından geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN