Ergenekon'da gözler gerekçeli kararda

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin 66'sı tutuklu 275 sanık hakkında verdiği kararın gerekçesinin yazılmasının ardından, davanın temyiz süreci başlayacak.

Giriş Tarihi: 6.8.2013 14:59 Güncelleme Tarihi: 6.8.2013 15:29
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bu tür davalar için hazırlanan özel güvenlikli odada bu davanın da temyiz incelemesini yapacak. Başsavcılık tarafından görevlendirilecek savcılar tarafından tebliğaneme hazırlanacak. Tebliğnameye, davada tutuklu sanıklar bulunması nedeniyle öncelik verilecek. Bağlayıcı niteliği bulunmayan tebliğname, Yargıtay'ın terör suçlarına bakan 9. Ceza Dairesi'ne gönderilecek.

Balyoz Planı davasına da bakan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, tebliğnameyi inceledikten sonra, sanıkların duruşmalı temyiz istemeleri halinde duruşma tarihi belirleyecek. Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ndeki inceleme de hazırlanan özel güvenlikli odada yapılacak. Ergenekon davasının temyiz duruşması Yargıtay'ın Balyoz Planı davası için hazırlanan konferans salonunda görülecek.

Yargıtay tarihinde ilk

Yargıtay, Balyoz Planı davasıyla tarihinde ilk kez "darbe" suçunu inceliyor. Balyoz Planı davası temyiz incelemesine devam eden ve bu nedenle adli tatilde de çalışan Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin, Ergenekon davasının temyiz incelemesinin gelecek yılı bulabileceği belirtiliyor.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 21 Eylül 2012'de karara bağlanan ve gerekçeli kararı 7 Ocak 2013'te tamamlanan Balyoz Planı davasının dosyası, temyiz incelemesi için 27 Şubat 2013'te Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gelmişti.

Başsavcılık, bu davada tutuklu sanıklar bulunması nedeniyle dosyaya öncelik vermiş ve 17 Haziran 2013'te tebliğnameyi tamamlayarak, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne göndermişti. Daire, tetkik hakimine yaptırdığı ilk incelemenin ardından 15 Temmuzu ilk duruşma günü olarak belirlemişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergenekon'da gözler gerekçeli kararda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN