Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargı kendine göre en doğru kararı verdi

Giriş Tarihi: 6.8.2013

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Arınç "Kararı beğenmek veya beğenmemek noktasında değiliz. Hepimiz uymak mecburiyetindeyiz" dedi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ergenekon davasında verilen karar için "Kararı beğenmek veya beğenmemek noktasında değiliz. Buna hepimiz uymak mecburiyetindeyiz" dedi. Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası şunları söyledi: "Bu bir bidayet kararı. Bugün verdiği kararla mahkeme kararı vermiş oldu. Bazı kişiler için cezaların fazla olduğu söylenebilir. Kararı beğenmek veya beğenmemek noktasında değiliz. Buna hepimiz uymak mecburiyetindeyiz. Temyiz hakkı da savunmaya müteallik bir haktır. Yargıtay'da kesinleşmiş bir karar olacaktır. Türkiye son yıllarda böyle bir dava ile karşılaşmamıştı. İçinde kamuoyunun yakından tanıdığı kişiler var. Kimsenin suç işleme hakkı yok. Yargı kendine göre en doğru kararı verdi. Biz kimsenin ceza almasına sevinen insanlar değiliz ama ortada uyulması gereken bir yargı kararı var." Karara hükümet ve AK Parti kanadından gelen tepkiler şöyle:
* AB Bakanı Egemen Bağış: "Ergenekon diye bir örgütün varlığı ve bu örgütün meşru hükümeti devirmek için darbe planladığı tescillendi. Şimdi savunanları görelim!"
* AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş: Yargının verdiği karar, değerlendirme yapmam doğru olmaz. Yargının kararı bu şekildedir.
* Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu: Bu kararlar ülkede darbe girişimlerinin karşılıksız kalmayacağını gösterdi.
* Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya: Siyaset kurumu, hüküm kesinleşmedikçe yargı kararlarını değerlendiremez.
* AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar: Çok açık söylüyorum; Haberal kararı tam bir kurtarma operasyonudur. Gizli tanık değilse mutlaka başka bir nedeni olmalı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargı kendine göre en doğru kararı verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN