Yılmaz: Rütbe sökülür

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ ile ilgili "Mevcut mevzuatta 'eğer ki mahkûm olursa o mahkûmiyetin neticesi rütbelerinin alınacağı' hükmü vardır. Bu uygulanır" dedi

Giriş Tarihi: 10.8.2013
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile ilgili olarak daha önce rütbeleri sökülen eski Deniz Kuvvetleri komutanı oramiral İlhami Erdil'i örnek göstererek "Sonuçta bu da bir hüküm, mevcut mevzuatta var. Bu hüküm mevcut olduğu sürece uygulanacaktır" dedi. AK Parti Sivas İl Başkanlığı'nca düzenlenen bayramlaşma programına katılan Yılmaz, gazetecilerin Başbuğ'un bir gazetede yayımlanan mektubuna ilişkin sorularına şu yanıtları verdi:
Yargıtay'ın ne karar vereceğini şimdiden bilmek demek, önyargı olur. Yargıtay dosyanın içeriğine, iddiaya, savunmaya, hakimin delilleri nasıl değerlendirdiğine bakar. Usulü eksiklikler var mı, esasta bir yanılgı veya hata var mı bakar, karar verir. Yargıtay kararı da kesin olmaz. Artık Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını da tanıdık. Orası da kesin değil. AİHM'ye başvurma hakkı var. Dolayısıyla çok aşama var.
Muhakkak belki bu süreçlerin tamamlanması yıllar alacak. Eğer bir kişi hakkında bir haksız karar verilmişse, bu adaletin sağlanmasına kadar geçen süredeki bekleme de o kişi için bir haksızlık olur tabii ki ama en doğru kararı millet kendi vicdanında veriyor.
Biz dolayısıyla 'bu gerekçeli kararı görelim' diyoruz. 'Gerekçeli karardan sonra Yargıtay'ın kararı çıksın' diyoruz. Kesinleştikten sonra da umarız ki bu milletin vicdanı yanılmaz. Bir adaletli karar çıkmış olur. Bu adaletli karar, hem sanıklar için hem Türk milleti için, herkes için bir huzur getirir.'
Bu ülkeye herkes hizmet etmiştir, buna İlker Başbuğ da dahildir. Hizmetleri için teşekkür ediyoruz ancak burada söz konusu olan husus, ülkemize yapmış olduğu hizmetlerden dolayı değildir yargılama konusu. Bu görevi yaparken, görevin dışındaki farklı hususlarla hukuk dışına çıkıldı mı diye... Ama umut ederiz ki bir adaletli hüküme ulaşılır. Onun için milletimizin biraz daha sabırlı olması gerekir.
(Başbuğ'un rütbelerinin sökülmesi tartışması) Mevcut mevzuatta, eğer ki mahkûm olursa o mahkûmiyetin neticesi rütbelerinin alınacağı hükmü vardır. Bundan dolayı bu oluyor. Bu, sadece burada değil, başka ülkelerde de var, geçmişte de böyle oldu. Daha önce bir deniz kuvvetleri komutanı (Oramiral İlhami Erdil) bir yolsuzluktan dolayı mahkûm oldu ve rütbeleri alındı. Sonuçta bu da bir hüküm, mevcut mevzuatta var. Bu hüküm mevcut olduğu sürece uygulanacaktır. Yok eğer bu hükümden toplum bir rahatsızlık duyarsa o halde bu hükmün de kaldırılması lazım ama şu anki mevcut mevzuat bunu gerektiriyor.
Milli Savunma Bakanı Yılmaz Sivas'ta katıldığı festivalde de, emekli bir askeri hâkimin Başbuğ'un rütbelerinin sökülemeyeceğine ilişkin açıklamasının hatırlatılıp görüşünün sorulması üzerine "Dediği de doğru olabilir. Ona hâkimler karar verecek. Hâkimler karar verir, ne derlerse o kabuldür" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılmaz: Rütbe sökülür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN