Pilotların özgürlüğünü zora sokan 4 neden

Beyrut'ta kaçırılan iki Türk pilotun kurtarılma çabaları önündeki 4 ana engel şöyle sıralandı: Humus'taki savaşın şiddetlenme olasılığı, Suudi Arabistan'ın Suriye muhalefetini silahlandıracağı iddiası, ÖSO'nun rehin 9 Lübnanlı'nın kendi kontrollerinde olmadığını açıklaması ve Hizbullah'ın bölgedeki hâkimiyeti

Giriş Tarihi: 12.8.2013
Türkiye, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta kaçırılan THY pilotu Murat Akpınar ve Yardımcı Pilot Murat Ağca'yı kurtarmak için diplomatik ve güvenlik kanallarından çalışmayı sürdürüyor. Ancak bölgede yaşanan ve beklenen gelişmeler, pilotların özgür kalmasını zora soktu. Pilotların özgür kalmasının önünde 4 ciddi engel ortaya çıktı:
HUMUS'TA ÇATIŞMA OLASILIĞI
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın uluslararası alanda ortak tavır konulamamasını avantaja çevirerek ilerleyişini sürdürmesi, Humus merkezli çatışmaların şiddetlenmesi ihtimaline ağırlık kazandırdı. Suriye yönetimi, Humus'a bağlı Kusayr kasabasının boşaltılmasını istemişti. Esad güçlerinin bu amaçla şiddetli saldırıya geçmesi bekleniyor. Esad ile ÖSO arasındaki savaşın şiddetlenmesiyle, diplomatik ve istihbarat kanallarından yürütülen kurtarma temaslarının, sekteye uğramasından endişe ediliyor.
SİLAHLANDIRMA İDDİASI
Bir diğer önemli engel de "Suudi Arabistan'ın Suriye muhalefetini silahlandıracağı" iddiası. Suudi Arabistan Güvenlik Kurulu Sekreteri ve İstihbarat Başkanı Prens Bandar Bin Sultan'ın Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve bazı Avrupa başkentlerinde yaptığı görüşmeler, beklenen sonucu vermemişti. Suudi Arabistan'ın Suriye konusunda Moskova'yı ikna edememesi üzerine, bu ülkeden silah alımı önerdiği iddia edildi. Rusya'dan 15 milyar dolarlık silah almak istediği öne sürülen Suudların, Suriye muhalefetinin silahlanmasına yardım edeceği ileri sürülüyor. Suriye'de şiddetlenecek bir iç savaş, kaçırılan pilotların serbest bırakılmasına dolaylı yoldan darbe vuracak.
ÖSO'NUN KONTROLÜ DIŞINDA
Öte yandan ÖSO, Akpınar ile Ağca'yı kaçıran 'İmam Rıza Ziyaretçileri' adlı grubun rehin 9 Lübnanlı Şii'nin serbest bırakılması şartına karşı verdiği yanıt ise çabaların önündeki diğer engel oldu. ÖSO, 9 Lübnanlının ellerinde olmadığı, bu şahısları kaçıran grubun ÖSO kontrolünde olmadığını açıkladı.
HÂKİM GÜÇ HİZBULLAH
Lübnan'daki Özgür Şii Hareketi Kurucusu ve Genel Başkanı Muhammed el-Hac Hasan, Türk pilotların kaçırıldığı bölgede Hizbullah'ın hakim olduğunu belirterek, eylemden Hizbullah'ı sorumlu tuttu. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Suriye'de Esad'a destek vereceklerini açıkladığında, Türkiye'nin sert tepkisiyle karşılaşmış, Hizbullah da Türkiye'nin Suriye'de muhaliflere destek vermesini eleştirmişti. Tüm bu şartlar altında ve bu engeller aşılarak pilotların Türkiye'ye sağ salim getirilmesine çalışılıyor. Bu amaçla bölgedeki Şii kanaat önderleri ve istihbarat birimleriyle temaslar sürüyor.

UMUTLU BEKLEYİŞ SÜRÜYOR
Lübnan'da kaçırılan Türk pilotlardan Murat Ağca'nın Elazığ'daki baba evinde endişeli bekleyiş sürüyor. Pilotun babası Zeki Ağca (70), "Bakanlıktan arayarak bize gereken bilgileri veriyorlar. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Dışişleri Bakanımız ve bütün yetkililer bu konuda hassaslar. Biz, devletimize güveniyoruz, devletimiz büyük ve güçlüdür, inşallah bu işi tatlıya bağlayacaklardır" dedi. Oğlunu ve diğer pilot Murat Akpınar'ı kaçıranların insafa gelmesini dileyen Ağca, "Onlar da nihayetinde insan, bir amaçları varsa suçsuz ve günahsız iki pilotu buna alet etmesinler" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pilotların özgürlüğünü zora sokan 4 neden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN