Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demokrasi paketine demokrasi süzgeci

Giriş Tarihi: 13.8.2013

Başbakan Erdoğan'ın masasındaki paket MKYK, MYK, İl Başkanları ile istişarelerden sonra Bakanlar Kurulu'na gelecek. Paket, yeni dönemden önce Meclis'e sunulacak

Demokratikleşme Paketi artık Başbakan Tayyip Erdoğan'ın masasında. Erdoğan, AK Parti'nin tüm kurulları ile görüşecek, atılması gereken adımları belirleyecek. Paket üzerinde önce AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin görüşleri alınacak. Ardından İl Başkanları Toplantısı'nda da paket konuşulacak. Son olarak Bakanlar Kurulu, pakete nihai şeklini verecek. Düzenlemeler, yeni yasama dönemi başlamadan önce Meclis'e sevk edilecek. Paket kapsamında öne çıkan öneriler şöyle:
ANADİLDE EĞİTİM: Anadilde eğitimin özel okullarda önü açılıyor.
ANADİLDE KAMU HİZMETİ: Anadile göre kamu hizmetlerine kapı aralanacak. Kamu kurumlarının internet sitelerinde anadil de seçenek olarak yer alabilecek.
KAMUDA BAŞÖRTÜSÜ: Kamuda başörtülü çalışmayı engelleyen düzenlemeler değiştirilecek. 657 sayılı Memur Yasası'nda yapılacak değişiklikle kamuda başörtüsü güvence altına alınacak. İhraç edilenlerin hakları iade edilecek.
AYRIMCILIKLA MÜCADELE: Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Komisyonu gündeme gelecek. Her türlü ırkçı ve ayrımcı davranışa verilen cezalar artacak.
TCK VE TMK'DA DEĞİŞİKLİK: Ceza Kanunu (TCK) ve Terörle Mücadele Kanunu'ndaki (TMK) değişikliklerle ifade özgürlüğü kapsamının genişletilmesi, şiddete bulaşmayanların ve teşvik etmeyenlerin terör suçu kapsamı dışında tutulması, bu gerekçeyle tutuklu bulunanların ise serbest kalmasının yolunun açılması bekleniyor.
EVE DÖNÜŞE HIZLANDIRMA: Silah bırakması gündemde olan terör örgütü PKK üyelerinin dağdan inişlerini de hızlandıracak adımların atılması paketin teklifleri arasında.
CEMEVLERİNE STATÜ: Önce cemevlerini, dergahları ve dedeliği yasaklayan Tekke ve Zaviyeler Kanunu değiştirilecek. Ardından cemevlerine tanınacak statü ile belediyelerden cem evlerine yer tesis edilmesi, elektrik ve su gibi giderlerinin karşılanması ile cem evlerine ve Alevi dedelerine kamu yardımı yapılmasının önü açılacak.
DARALTILMIŞ BÖLGE: AK Parti'nin üzerinde çalıştığı sisteme göre, her bölgesi 5-6 milletvekilinden oluşacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasi paketine demokrasi süzgeci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN